Како да се ослободите од болви дома во 4 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Откривањето на наезда од болви во вашиот дом може да биде многу вознемирувачко за вас и за вашите миленици. Сепак, полесно е отколку што мислите да се ослободите од болви. Ако вашата мачка е нападната со болви, ќе треба да ја капете и да направите целосно чистење на вашата куќа, бидејќи ако го направите само едното или другото, нема да го решите проблемот. Болвите не се само проблем затоа што чешањето го мачи вашето домашно милениче, туку тие можат да бидат и преносители на други болести или да предизвикаат алергии кај вашите миленици. Ако овој домашен третман за болви не функционира, можеби ќе треба да се консултирате со ветеринар за да купите специфични производи за да се ослободите од болви.

Чекор 1: Како да се ослободите од болви на мачки

За жал, ќе треба да ја капете вашата мачка за да се ослободите од болвите. За да го направите ова искуство помалку трауматично, наполнете голема кофа со топла вода и нежно прелијте ја преку вашата мачка со кригла. Започнете со миење од вратот кон опашката. Чувајте ја водата и шампонот од очите, носот, устата и ушите на вашата мачка. Измешајте 1 капка масло од лаванда со шампон за бебиња и нежно истријте ја вашата мачка. Потоа исплакнете ја мачката за да го отстраните шампонот и продолжете со чистење на крзното за да ги елиминирате болвите. Откако ќе го снема шампонот, исушете ја вашата мачка со крпа, по можност бела, за да можетевиди болви на неа. Додека го сушите крзното на вашата мачка, рачно отстранете ги болвите на вашата мачка и стиснете ги меѓу вашите нокти. Веднаш по туширањето, измијте ги крпите.

Исто така види: Како да направите темјан дома во 8 лесни чекори

Чекор 2: Како да ги убиете болвите во околината

Веднаш по капењето на мачката, почнете да ја чистите куќата. Користете правосмукалка за да ги исчистите каучот, душеците и местата до кои е тешко достапно со метла. Веднаш потоа фрлете ја вакуумската кеса. Откако ќе ја исчистите или исчистите целата куќа со правосмукалка, исчистете ги подот и бањата каде што сте ја капеле мачката со мешавина од 1 дел оцет со 3 делови вода (за да биде помоќна и да остави пријатен мирис, додадете неколку капки масло од лаванда) . Оваа смеса нанесете ја и на софата и на душекот со спреј. Исто така, користете го овој спреј на столбот за гребење, креветот и на други места каде што вашата мачка сака да биде.

Чекор 3: Како да ги убиете болвите

Измијте ги крпите на вашата мачка, целата постелнина, навлаките за перници, а исто така и перниците и ќебињата на вашата мачка со топла вода, сапун и оцет. Оставете го да кисне половина час и потоа измијте го во машина за перење. Високата температура треба да биде доволна за да ги убие сите болви на ткаенината. Можете да ги ставите и во машина за сушење и потоа да ги испеглате.

Чекор 4: Како да се ослободите од болви дома

Чувањето на вашето домашно милениче во затворен простор е најдобриот начин да го спречите вашето домашно милениче да добие болви однов. Исто така, одржувањето на вашиот дом, а особено на перницата и ќебињата на вашата мачка чисти ќе го спречи нивното ширење. Може да имате и некои растенија кои одбиваат болви како лаванда, камилица и хризантеми.

Исто така види: Како да направите конкретна поддршка за мобилни телефони во 20 чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.