Како да направите центар

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Оние кои имаат трпезариска маса дома знаат колку е важно да ја декорираат за да му дадат уште пошармантен шмек на домот.

Ако во други времиња централните идеи масите беа ограничени на формални и непривлечни решенија, во денешно време може многу повеќе да се обложуваат на соголени решенија кои носат изненадувачки резултати.

Меѓу многуте опции, има вазни за цвеќе, свежо овошје или дури и комплет миризливи свеќи . Она што вреди е да ја оставите вашата фантазија да работи за да имате декоративен централен дел кој нуди креативност и малку од личноста на жителите.

И размислував да додадам уште повеќе идеи, што денес ви донесов одлична централна идеја за декорација на трпезариска маса. Тие се едноставни совети, но и многу лесни за примена и кои сигурен сум дека ќе ви се допадне да ги знаете.

Затоа дојдете со мене, уживајте во оваа идеја за DIY декорација и инспирирајте се!

Чекор 1: Обрнете внимание на обликот на масата

Првиот чекор во креирањето на декорацијата на трпезариската маса е да ја набљудувате формата и големината на масата.

Друг важен совет е да разберете како вашата трпезарија е моментално уредена, така што изборот за масата е комплементарен.

Погрижете се декорацијата што ја сакате да има доволно простор за сместување на вашето семејство за време на оброците.

Чекор 2: Соберете ги материјалитеза декорација

Соберете ги сите предмети што планирате да ги користите за декорација на масата.

Во мојот случај, решив да користам квадратна чинија, три чаши за вино во две различни големини, точки во две големини, цветови од камилица и покривка за маса.

Чекор 3: Поставете го чаршафот за маса

Користете чаршав што одговара на декорот или темата на централното парче што ќе го креирате.

Доколку е лежерен аранжман за секојдневна употреба, препорачувам да користите чепкалка за маса наместо чаршав.

Идеално е да се избере едноставна тркалачка маса за впечатлив аранжман и шарена чаршав за едноставен аранжман (како што направив јас).

Ова ќе создаде убав контраст.

Чекор 4: Започнете да го креирате вашиот декор за маса

Почнав со поставување на квадратна бела чинија во центарот на масата .

  • Видете исто така:
  • како да направите украсни свеќи дома.

Чекор 5: Организирајте ги материјалите за украсување

Потоа ги наполнив двете големи чаши за вино со мали стаклени топчиња и додадов иста количина на вода во двете чаши додека топчињата речиси не се потопат.

Чекор 6: Направете ги конечните детали за декорација

Потоа ја наполнив помалата чаша за вино со големите монистра и истурив вода додека не се израмни со другите чаши за вино.

Исто така види: Како да направите виолетова боја во 17 чекори

Чекор 7: Организирајте ја табелата

Потоа ги ставив чашите за вино на квадратната чинија, играјќи наоколу и ставајќи ги на разни начини додека не ја најдов најхармоничната положба.

Исто така види: Како да направите ормар за медицина во 7 лесни чекори

Чекор 8: Ставете ги завршните работи

Конечно, ставете ги завршните точки. Додадов цвеќиња од камилица - некои во чашите за вино, а некои посипани на чинијата на дното за да додадам малку боја на централниот дел. Еве како изгледаше последниот централен дел откако ќе завршив. Едноставно е и убаво.

Некои што треба и не треба за правење централни парчиња :

• Обидете се да направите централно парче што одговара на обликот на масата. На пример, тркалезната маса може да изгледа добро со висок кружен распоред, бидејќи обликот на масата не ги попречува луѓето од сите страни на масата. Правоаголната маса може да има еден долг централен дел кој се протега по централниот дел или дури и повеќе помали централни делови поставени по целата должина. Избегнувајте високи аранжмани на правоаголна маса, бидејќи гостите кои седат на масата можеби нема да можат да комуницираат.

• Додајте слоеви бидејќи тоа ќе го направи централниот дел да изгледа поелегантен и поцелосен. Можете да го направите ова со мешање високи и ниски предмети, како што направив со чашите за вино со различна големина.

• Сезонските цвеќиња се одлични за централни украси, особено ако можете да ги соберете од вашата градина. Дури и ако не можеш,само оди во продавница за цвеќиња. Предноста на користењето цвеќе во саксии е тоа што можете да ги ставите на друго место во куќата кога сакате да го промените декорот на масата.

• Не ги ограничувајте вашите идеи. Можете да користите речиси сè што сакате, без разлика дали тоа е стаклен сад или аранжман со повеќе саксии.

Еве уште неколку основни идеи за инспирација :

• Наместо чаши за вино, можете да наредите неколку шарени свеќници на чинијата. Доколку немате свеќници во различни бои, можете да насликате неколку стаклени тегли и во нив да ставите миризливи свеќи.

• Цветовите заменете ги со шарени цитруси. Ставете ги во голем стаклен сад или цилиндрична вазна.

• Наполнете голем стаклен сад со вода и ставете неколку свеќи внатре. Додадете неколку капки прехранбена боја во водата за да создадете прекрасен контраст кога свеќите се запалени.

• Наместо вазни, користете стаклени шишиња со живи гранки.

• Соберете цвеќиња, овошје и зеленило во распоред за правоаголната маса.

Ви се допаѓаат советите? Потоа проверете како да направите светилка од бамбус и да ја направите вашата маса уште поубава!

А вие, дали имате совети за украсување на масата?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.