Како да исчистите машина за миење садови од нерѓосувачки челик

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Водата е скапоцено и суштинско добро за домовите. А квалитетот е точка што мора често да се набљудува, дури и ако се работи за миење раце. Покрај вода, треба постојано да се следи и славината.

Во бањите и кујните, еден од најчестите модели на славини е не'рѓосувачкиот челик, исто така наречени мијалници од нерѓосувачки челик. И иако се многу убави, на крајот акумулираат дамки кои тешко се отстрануваат.

Со ова, разбирањето на начините за чистење на машината за миење садови е многу важна точка. Затоа денес решив да составам 6 лесни чекори кои ќе ви помогнат во овој процес. Следно, ќе видиме како да го вратиме извалканото мијалник, така што неговиот сјај од не'рѓосувачки челик секогаш го разубавува мијалникот.

Следете со нас на друг туторијал за чистење сам и уживајте во советите!

Чекор 1: Ставете вода во кеса

Земете кесичка и измешајте еднакви делови од вода и бел оцет.

Совет: Оцет за чистење

Покрај тоа што дава вкус на храната, оцетот е многу корисен и за чистење, бидејќи содржи оцетна киселина.

Покрај тоа, оцетот може да се користи и како силен дезодоранс и отстранувач на маснотии, помагајќи да се елиминираат штетни бактерии (како салмонела).

Совет: Основно одржување на чешмата

• Кога станува збор за едноставни дамки од чешмата, можете да ги отстраните само со вода, безраствор за чистење. Само земете влажна крпа и избришете ја на суво.

• Ако вашата славина е загадена од бактерии и бактерии, земете мешавина од оцет и вода. Но, наместо да користите сунѓер, одлучете се за чиста крпа.

Чекор 2: Потопете ја славината во кесата

• Откако ќе ги измешате топлата вода и белиот оцет, држете ја пластиката кесата е малку навалена, внимавајќи да не се истури и ставете ја под славината, потопувајќи ја во растворот.

Видете исто така: Како да ја исчистите внатрешноста на микробрановата печка.

Чекор 3 : Закачете ја кесата на славината

Сега земете врвка или гумена лента и добро закачете ја кесата на изливот на славината за растворот да делува.

Чекор 4: Оставете го стапи на сила

Сега оставете ја чешмата на кесата околу 2 часа. Ако дамките се поголеми, можете да го оставите растворот на славината преку ноќ.

Совет: Колку често чистите славина?

Со мало рутинско чистење , сите славини во вашата куќа ќе светат. И за славината и за тушот, темелно чистење е доволно еднаш на секои три месеци.

Чекор 5: Отстранете ја пластичната кеса

Ослободете ја еластичната лента и нежно лизгајте ја пластичната кеса од славината, обидувајќи се да се истури што е можно помалку.

Исто така види: Како да направите дрвена рамка за слика

И можеби мислите дека чистењето на славината завршува со овој чекор, но што е со акумулацијата на нечистотија внатре во славината?За да го направите ова, земете стара четка за заби и започнете со чистење во и околу славината.

Штом четката за заби ќе стане многу валкана, измијте ја. Продолжете со чистењето (и плакнењето) на овој начин додека не се отстрани целото наталожување.

Совет: Како да ја отстраните главата на славината

Чистата славина е една работа, а затнатата е друга работа. Значи, ако треба да го извадите аераторот од славината за чистење, еве како да го направите тоа:

Исто така види: Водич со 11 чекори Како да направите висечка чинија со овошје

• Ставете крпа на крајот од славината за да не ја изгребете.

• Со помош на клешти, отпуштете го врвот.

• Отстранете го целосно со прстите и исплакнете колку што е можно повеќе.

• Врвот ставете го во бел оцет и оставете го да кисне околу еден час.

• За да отстраните повеќе нечистотија, одлучете се за четка за заби со малку сода бикарбона.

Чекор 6: вклучете ја славината

Штом ќе завршите со чистењето, вклучете ја славината и оставете ја водата да тече околу една минута за да видите дали има остатоци или акумулирани оцет излегува. За да избегнете отпад, акумулирајте ја оваа вода во контејнер за чистење.

Потоа користете крпа од микрофибер за да ја исушите славината со нежни кружни движења.

Совет: Како да исчистите славина славина со лимон

Ви снемало оцет? Така можете да користите и лимон за чистење:

• Лимонот исечете го на половина.

• Притиснете го лимонот на крајот од славината, покривајќи го целиоткрај.

• Ставете пластична кеса околу лимонот и славината и прицврстете ја со гумена лента.

• Оставете го лимонот неколку часа за да делува лимонската киселина.

• Откако ќе ги извадите кесичката и лимонот, користете четка за заби за да ја отстраните наталожената нечистотија.

• На крајот, избришете ја целата славина со влажна крпа за дополнително да ги отстраните остатоците од лимон.

Па, дали ви се допаднаа советите? Вака ќе ја одржувате вашата славина од нерѓосувачки челик секогаш да свети. Сега, исто така, проверете како да исчистите градинарско црево!

Дали веќе го знаевте овој трик за чистење на чешми од нерѓосувачки челик?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.