Направете сами: Пренамена на скршена кригла

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Оваа кригла беше подарок од сестра ми и ми беше омилена. Се додека еден ден мојата мачка не се качи на шанкот во кујната и не ја собори преку мијалникот. Се скрши на половина, но за среќа не се скрши целосно. За жал, повеќе не беше можно да се користи како кригла дури и по лепењето на двата дела, бидејќи течноста сè уште течеше. Тогаш решив да и дадам нова намена на мојата омилена кригла. Подолу ви прикажувам како го направив тоа.

Чекор 1: Лепење на скршената кригла

Користев стакло или керамички лепак за да ја залепам криглата. Ако сакате да го направите ова дома, погрижете се да не претерате со лепилото и да го избришете вишокот лепак со марамче.

Чекор 2: Цела кригла

Како сте може да се види на фотографијата, недостасуваат само неколку чипови.

Исто така види: Како да направите домашен гел освежувач на воздухот

Чекор 3: Претворете ја во вазна

Бидејќи чашата е плитка, морав да ја исечам пластичната вазна на се вклопуваат во внатрешноста на чашата без да се појавуваат.

Не треба да имате проблеми со наводнување на растението, бидејќи двата дела се совршено залепени и количината на вода ќе биде минимална. Но, шолјата сигурно нема да може да држи топла вода за чај или кафе долго време, па решив да ја претворам во вазна наместо повторно да ја вратам како кригла.

Чекор 4: А пренослива вазна

Подготвена! Сега имам вазна полна со карактер и не морав да фрлам кригла што толку ја сакам.

Исто така види: 5 начини да го отстраните лепилото и етикетата од стаклени тегли

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.