Рецепти за сапун со цимет

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Не мора да сте професионален готвач за да ја разберете важноста на циметот за храната и рецептите. Но, дали знаевте дека циметот има и бројни здравствени придобивки, особено кога станува збор за нега на кожата? Да! Тоа е затоа што циметот е антиоксиданс (природни соединенија кои се наоѓаат во циметот кои ги зајакнуваат антиинфламаторните и антиоксидантните придобивки и се борат со слободните радикали кои ги оштетуваат клетките), тој нуди нежна ексфолијација (правот од цимет делува како нежен пилинг кога го триете на кожата). покрај тоа што имаат и дезинфицирачко дејство (неговите антибактериски својства можат да помогнат да се спречат проблеми со кожата како што се акни и флеки, но се одлични и за забрзување на зараснувањето на раните).

Па, прашањето е: зошто дон Не правите ваш природен сапун од цимет дома каде што можете да уживате во сите овие (и други) здравствени придобивки? Но, не зборуваме за сапун купен од продавница, туку за рачно изработен сапун, направен од самите себе, каде што ги следите рецептите за сапун од цимет и правите свој сапун од цимет во удобноста на вашиот дом.

Значи. , да видиме кои состојки/материјали се потребни за да се направи рачно изработен сапун чекор по чекор!

Чекор 1: Исечете ја глицеринската основа

Глицеринската основа е клучна за правење рачно изработен сапун од цимет , иликој било друг вид рачно изработен сапун, навистина.

Исто така види: Како да го исчистите обоениот нерѓосувачки челик: чекор по чекор што ќе остави сè ново

• За ваш сапун од цимет да си направите сами, исечете 500 грама глицеринска база на мали парчиња и ставете ги во сад за микробранова печка.

Чекор 2: Микробранова печка

Следно, треба да ја стопиме глицеринската основа за да можеме да почнеме да ја трансформираме во нашите сапун парчиња од цимет.

Исто така види: Направете сами закачалка за ходникот: Како да направите мебел за влез во 17 чекори

• Ставете го садот во микробранова печка, затворете ја вратата и свртете на микробранова печка.

• Оставете ја глицеринската база да се загрее, но прекинете ја микробрановата печка на секои 30 секунди за да мешате.

• Продолжете додека не се стопи целата глицеринска основа.

Чекор 3: Додадете малку цимет

• Се сеќавате дека претходно зборувавме за тоа како сапунот од цимет има пилинг својства кога го триете на вашата кожа? Па, тогаш, не заборавајте да посипете околу 50 гр цимет во прав на растопената глицеринска основа.

Уште еден совршен рачно изработен сапун што треба да го научите е овој портокалов сапун, направен во 10 лесни чекори!

Чекор 4: Додадете мирис на цимет

Иако има одлични придобивки, познато е дека етеричното масло од цимет предизвикува силна иритација на кожата, црвенило, осип, па дури и печење. Се разбира, не сакате ниту една од овие особини никаде во близина на вашиот сапун од цимет, па затоа имајте на ум:

• Како кората од цимет може да предизвикаиритација на кожата, одлучете се за есенцијално масло направено од лист цимет.

• Секогаш разредувајте го маслото пред да го додадете во рецептот.

• Никогаш не нанесувајте повеќе од 0,5% масло од цимет во вашиот рецепт за сапун .

• Ако првпат користите масло од цимет и/или имате чувствителна кожа, прво направете мал тест за лепенка. Разредете капка есенцијално масло во лажичка маслиново масло, кое можете да го нанесете на раката или лактот. Почекајте 24 часа пред да одлучите дали можете безбедно да го користите маслото во вашиот домашен сапун од цимет.

Чекор 5: Измешајте го

• Откако ќе нанесете неколку капки од вашето етерично масло од лист цимет, земете една лажица и почнете да ги мешате состојките. И немојте да се изненадите кога ќе го почувствувате одличниот мирис на цимет додека мешате - тоа е истата примамлива арома што ќе ја има во вашата лента за сапун од цимет.

Чекор 6: Истурете ја смесата во калапите

• Откако ќе го завршите рецептот за сапун со цимет, нежно истурете ја смесата во вашите калапи за сапун.

• Можете исто така да ставите неколку партали или дури и стар весник на работната површина за да избегнете можни излевања или прскање .

Дополнителни совети за правење сапун од цимет:

• Вашите калапи за сапун треба да бидат чисти и суви пред да го направите вашиот сапун рачно изработен од цимет, во спротивноСапунот може да заврши со остатоци од прашина и нечистотија.

• Дали сте загрижени дали се формираат воздушни меури во вашиот рачно изработен сапун? Попрскајте го врвот со малку алкохол за триење за да се растворат сите меурчиња откако ќе ја истурите смесата во калапот.

Чекор 7: Почекајте да се стврдне

• Треба да оставите време за сапуните да се стврднат во вашите калапи. За нашиот рецепт, предлагаме да оставите сапунот да се стврдне (на собна температура) 24 часа. Но, ако навистина не можете да чекате толку долго пред да го пробате вашиот рачно изработен сапун од цимет, можете да ги ставите во фрижидер и да го намалите времето на ладење на само 30 минути!

Чекор 8: Извадете ги сапуните од калапите

• Штом сапуните се добро стврднати, можете да ги одкалапите.

• Нежно допрете го дното на секој калап пред да го извлечете сапунот.

• Нежно турнете ги долните површини нагоре за да ги ослободите и ослободите сапуните.

Чекор 9: Уживајте во рачно изработениот сапун од цимет

Сега кога научивте како да направите природен сапун од цимет, можете да ги ставите сапуните каде што сакате (како вашата бања или можеби во гостинската соба) за да може мирисот на цимет да почне да ароматизира во вашата околина.

И во случај да сакате да складирате некој од вашите коцки сапун за подарок, не заборавајте да го завиткате секој сапун цврстово пластична фолија за да се чува подалеку од влага.

Дополнителен совет: Запомнете дека, бидејќи е „зачинет“, се препорачува да не користите сапун од цимет на лицето. Само користете го за да ги миете рацете и телото.

Сигурни сме дека едвај чекате да ги испробате нашите други упатства за изработка - како можеби да научите како да направите симпатична чинија за цементен сапун за да го чувате вашиот сапун од цимет!

Дали ви се допаѓа мирисот на цимет?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.