DIY организација

Albert Evans 04-08-2023
Albert Evans

Опис

Ако сте страстни за чевли и затоа имате голема колекција во вашата спална соба, можеби треба да знаете други начини како да ги организирате во просторот што го имате на располагање. Интересно е што кутијата во која доаѓаат вашите чевли може да биде ваш сојузник во оваа задача. На крајот на краиштата, тие влегуваат во еден од нив поради некоја причина!

Се разбира, можете да прибегнете кон држачи за чевли и други организатори за чевли, но разликата е во тоа што кутиите за чевли не чинат ништо, тие се дел од комбинација! Во ова упатство за организацијата „Направи сами“, ќе научите што да правите со празни кутии за чевли: супер практичен организатор, едноставен и брз за правење. Ајде да одиме?

Чекор 1 - Земете кутии со капаци

Кога купувате чевли, треба да ги чувате оригиналните кутии во кои дојдоа вашите чевли бидејќи тие се најдобрата алтернатива за организација од нив. Но, не секој може да ги чува овие кутии. Така, кога ви треба, можете да прашате во некои продавници за чевли дали имаат преостанати кутии со чевли што би можеле да ви ги дадат. Можете исто така да изберете која било картонска кутија (дури и кутија за испорака на пакети) што е соодветна големина за да ги организирате чевлите.

• Ставете ги кутиите за чевли (со капаци) на дофат на вашите прсти. напред.

Идеја за дополнително складирање на чевли:

• Проѕирните пластични кутии можат да имаатизгледаат подобро, но внимавајте дека тие не дозволуваат голема циркулација на воздухот за вашите чевли. Ако сакате да знаете кои чевли се наоѓаат во кутијата пред да ја отворите, можете да ги фотографирате и да ги залепите на кутијата.

Чекор 2 - Отстранете ги капаците

Ќе изградите една од најлесните структури за складирање чевли досега! Не се потребни клинци, завртки, па дури и лепак!

• Земете ја првата празна кутија за чевли (оваа ќе остане на основата) и отстранете го капакот.

Чекор 3 - Ставете го капакот на подот

• Свртете го капакот на кутијата така што внатрешната страна е свртена кон вас.

• Поставете го капакот на кутијата за чевли на подот на местото каде што сакате да го поставите вашиот чевел решетката , без разлика дали е до гардеробата, внатре во простран плакар или каде било.

Чекор 4 - Ставете ја празната кутија внатре во капакот

• Земете ја кутијата што доаѓа со капакот и свртете ја на страна како што можете да видите на сликата.

Исто така види: Шарм за чаши за вино: Како да направите идентификатор за чаша сам

• Потоа ставете ја кутијата за чевли во капакот со отворот свртен кон вас.

Рециклирање со кутии идеи за складирање чевли: Не сите чевли кутиите се добри за проекти за организација на чевли. Но, можете да ги користите овие празни кутии за да ги претворите во контејнери (за што било, од прибор за јадење до бижу), играчки за деца (како куќа за кукли или гитара) или на друго место,повторно употребете ги за пакување и транспортирање предмети.

Чекор 5 - Ставете го вториот капак

• Отворете втора кутија за чевли.

• Земете го капакот и свртете го на истиот начин како што го направивте првиот во чекор 3.

• Наместо да го ставите овој капак на подот, треба да го поставите на врвот на кутијата што беше инсталирана во чекор 4.

Чекор 6 - Потоа, ставете ја втората кутија

• Земете ја кутијата што одговара на вториот капак, свртете ја на страна, исто како што направивте со првата во чекор 4 и поставете ја преку капакот.

Исто така види: 7 совети како да спречите избледување на облеката

Чекор 7 - Повторете ги истите чекори со другите кутии за чевли

• Потоа повторете го процесот на наизменично менување капак и кутија до последната достапна кутија.

• Ако структурата е премногу висока, поделете го бројот на кутии на две кули.

• Бројот на кутии за чевли што ќе ги користите за складирање зависи од тоа колку простор имате.

Дополнителни совети за чување чевли:

• Никогаш не ги кршете чевлите кога ги чувате; нека „дишат“ и ќе останат убави многу подолго.

• Никогаш не чувајте влажни чевли, бидејќи може да мувлосаат и да се расипат. Во тој случај, треба да ги оставите да се исушат пред да ги оставите. Можете да го направите тоа така што ќе ги оставите под вентилација или до греалка (внимавајте да не ги оставите чевлите премногу блиску до грејач). Внатре во нив можете да ставите и впивачка хартија околу еден час за да се апсорбира влагата.се апсорбира.

• Ако не сте сигурни за најефикасниот начин за складирање на одредени чевли, избегнувајте да ги запечатувате во пластика, особено кожни и велур чевли, бидејќи тоа може да доведе до мувла и промена на бојата.

• Можете да заштедите простор со наредување апостолки една врз друга, но не правете го тоа со чевли кои се поструктурирани, бидејќи ќе завршат оштетени и ќе изгледаат истрошено.

Чекор 8 - Поставете ги вашите пар чевли за влечки внатре во кулата

Сега кога кулата за чевли и нејзините капаци се подготвени, можете да почнете да ги ставате чевлите во нишите формирани од отворените кутии.

Чекор 9 - Вака ќе изгледа!

Чувките можете да ги организирате по стил, боја, сезона, намена итн. Но, не треба да ги организирате сите ваши чевли во оваа кула. Можете да го користите за вашите секојдневни или често користени чевли или, напротив, само за оние кои ретко се користат.

Последниот совет: додека ги организирате чевлите, искористете ја приликата да ги одвоите и донирате дека не го користи за оние на кои им треба.

Дали ви се допадна овој проект?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.