Како да направите вазни украсени со дрвени мониста

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Роденденските забави и свадбените годишнини секогаш завршуваат со повеќе букети отколку со вазни. Моите вообичаени идеи за шарени вазни сами за себе вклучуваат ставање цвеќиња во празни шишиња со пиво или вино што вообичаено би ги отфрлил. Но, оваа година решив да барам потрајно решение што можам да го направам и да го задржам. Наидов на оваа занаетчиска идеја да направам вазни украсени со дрвени мониста. Има шармантен и рустикален изглед, а најдоброто нешто е што можете да го направите шарено или трезвено колку што сакате, така што ќе направите кешот од дрвена мониста со мониста во боите што ги сакате. Ако сакате, можете дури и да направите украсна вазна од пластични монистра. Никој нема да ја знае разликата.

Погледнете и одлична идеја за декорација со Platycerium Bifurcatum.

Каква стаклена чаша е идеална за правење вазна со дрвена мушка?

Препорачувам да користите стаклена чашка со прави страни, наместо со коси страни. На тој начин полесно е да се навојат раженчињата околу него. Откако еднаш ќе го испробате проектот и ќе го искористите, можете дури и да пробате коси или закривени чаши.

Можам ли да користам шишиња со пиво или вино за овој проект за вазна со мониста направете сам?

Да, можете да користите обични шишиња со пиво или вино со прави страни. Но, имајте на ум дека овие шишиња ќе бидат тесни на врвот.Затоа предлагам да го запрете слојот од монистра каде што шишето се стеснува. Можете да користите лепак и конец за да ги покриете тесните делови.

Може ли да користам лента наместо врвка за покривање на основата од пена? уникатен допир на него.

Дали треба да користам мониста со иста големина низ стаклото?

Најдобро е да користите мониста со иста големина за да и дадете на вазна мазна завршница. Во спротивно, стаклото може да биде видливо низ деловите со помалите монистра. Можете да користите големи или мали монистра, но погрижете се мониста да бидат доволно големи за да се вклопат низ раженот.

Исто така види: Како да ги исчистите кваките и рачките на вратите во 9 чекори со домашни состојки

Покрај ражничи и мониста, потребна ви е голема стаклена чаша, пена и пиштол за лепило за да го направите ова саксија со мониста. Значи, соберете ги вашите материјали и ајде да започнеме.

Чекор 1. Измерете ја основата

Дрвената вазна со мониста ќе лежи на платформа од пена. Ставете го стаклото и мониста на пената за да ја измерите платформата и да ја оцртувате формата.

Чекор 2. Исечете ја пената

Користете нож за да ја исечете пената до измерената големина за да ја направите основата на вазна.

Чекор 3. Измазнете ги страните

Користете шкурка за да отстраните нерамни парчиња исечена пена. Страните треба да бидат колку што е можно мазни.

Чекор 4. Додадете го лепилото

Ставете малкутопол лепак паѓа во центарот на основата од пена.

Чекор 5. Залепете го стаклото

Земете ја стаклената чаша и притиснете ја на основата од пена за да се залепат.

Чекор 6. Залепете ги ражничите

Потоа навојте мушка низ раженот. Потоа додадете лепак на крајот на раженот и залепете го на основата од пена од надворешната страна на стаклото.

Чекор 7. Повторете за да ја опкружите чашата

Повторете го процесот, лепејќи ражен со зрнце поминато низ него додека не го покрие целиот обем на чашата.

Чекор 8. Додајте мониста на раженчињата

Потоа додадете повеќе монистра на секој ражен.

Чекор 9. Додавајте по еден слој

Одете околу шолјата додавајќи му зрнце на секое раженче наместо да полнете по еден ражен.

Чекор 10. Продолжете да додавате монистра додека стаклото не се покрие

Продолжете со додавање на редови монистра околу стаклото додека не се гледа повеќе на врвот на монистра.

Чекор 11. Исечете ја вишокот должина на раженот

Користете нож или ножици за да ја исечете вишокот должина на раженот над мониста.

Исто така види: Направете го тоа сами: Ѕидна решетка во индустриски стил

Чекор 12. Залепете го конецот

Земете го конецот и залепете го на горната мушка.

Чекор 13. Покријте го горниот ред со предиво

Додадете лепак на секоја мушка и залепете го предивото за да го покриете целиот горен ред во круг.

Чекор 14. Додадете лепак настрани на основата од пена

Потоа покријте ги страните на основата од пена со лепак.

Чекор 15. Залепете ја жицата на основата

Како што направивте до врвот, завиткајте ја жицата околу основата, користејќи го лепилото за да ја држите на место. Ќе се залепи за основата и ќе ја покрие.

Чекор 16. Направете сам дрвени кешот со мониста

Овде, можете да ја видите украсната вазна со мониста откако ќе завршам. Ја наполнив чашата со вода и ставив неколку цвеќиња во неа.

Чекор 17. Ставете го на масата

Го ставив на крајната маса за да додадам весел акцент. Ако сакате, можете да го ставите на полица, масичка за кафе или табла. Исто така, користев мониста во различни бои, но можете да користите мониста во тонови на дрво во една или две нијанси за да создадете поприродна вазна. Можете исто така да користите мониста во една боја за монохроматски изглед, па дури и да изберете мониста во светли и темни нијанси на една боја за да создадете омбре ефект. Опциите се неограничени. Затоа, уживајте во изразувањето на вашата креативност со овој едноставен проект.

Дали ви се допадна? Што велите за да направите уште еден проект за украсување дрво „Направете сами“ како светилка со стапче со лепак?

Кажете ни како испадна вашата вазна со монистра!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.