Како да направите шпајз со отворена полица за складирање на зачини

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Откријте како одржливо да ги складирате и организирате зачините. Во ова упатство, ќе изградиме отворена полица за да ги чуваме сите ваши зачини на очиглед и лесно достапни. Како што ги користев теглите за конзервирање како контејнери за зачини, ги отстранив етикетите и планирам да ги обоам капаците во иста боја за сè да биде похармонично. На крајот на краиштата, „томперото“, како што би рекол Жакин, никогаш не е премногу.

Чекор 1: Исечете го дрвото за уривање

Прво, проверете дали дрвото што го имате за овој дизајн е доволно широк за да одговара на контејнерите што ги користите. Потоа исечете го дрвото според вашите потреби. Мојата има 4 полици од 53 цм, а страните се долги 70 цм. По сечењето, избрусете го дрвото.

Чекор 2: Измерете го растојанието помеѓу полиците

Во овој чекор, важно е да ги соберете контејнерите што ќе ги користите за да се осигурате дека растојанието помеѓу полиците доволно за да ги собере. Решив да направам еден од отворите повисок од другите за да можам да го користам за различни намени. Потоа означив, од горе до долу, едната полица со димензии 20 cm, а другата со димензии 40 cm.

Чекор 3: Дупчете го дрвото

На подот, поставете ги страните и полици како треба да изгледаат на крајот. Една полица горе, една на дното и оние во средината на ознаките што сте ги направиле претходно. држете еденстрана и полица на место и издупчете каде ќе ги ставите завртките. Повторете го истиот процес на сите полици и од другата страна.

Чекор 4: Додајте ги завртките

Најдобар начин да се осигурате дека сите полици ќе останат на своето место е да започнете да го стегате горниот дел и долните полици, а потоа и средните.

Чекор 5: Сликање

Решив да ја користам техниката наречена бело перење. За да го направите ова, ќе треба да измешате еден дел од вода и еден дел од бела боја. Насликајте го дрвото и со крпа за чистење отстранете го вишокот. Откако ќе насликате сè, оставете го да се исуши преку ноќ.

Чекор 6: Прикачете ги заградите L

Измерете ја положбата на држачите L за да се уверите дека се на исто растојание од сосема. Користете го шрафцигерот за да ги вметнете завртките во дрвото. Ја отстранив горната полица за да се вклопи во држачите, а потоа повторно ја прикачив.

Исто така види: Како да се мие вреќата за спиење

Чекор 7: Дупчете го ѕидот

Нека некој ја држи полицата во позиција и нека ги означи дупките за положбата во L -загради во ѕидот. Дупчете каде што сте означиле и додајте ги клиповите. Ако ви е тешко да ги вметнете котвите, користете чекан за да ви помогне.

Чекор 8: Вметнете ги завртките

Поминете ги завртките низ дупките во држачот L и вметнете ги на ѕидот. Ако треба, замолете некој да ви помогне.

Чекор 9: Организирајте ги зачините

Можете да организиратевашите зачини на кој било начин што сакате. На долната полица решив да ставам се што ми треба за појадок, за лесен пристап кога сè уште сум полузаспан.

Исто така види: Како да ја измиете бојата за вратоврска за прв пат во 11 лесни чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.