Како да го исчистите лепилото од стаклото на прозорецот

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Знаењето како да се отстрани налепницата на прозорецот може да биде голем предизвик ако не се направи правилно. За среќа, најдов добри едноставни опции кои одлично ги заменуваат хемиските опции, што дури може да предизвика оштетување на прозорецот, и ќе го споделам туторијалот овде со вас.

Користејќи некои елементи кои веројатно ги имате дома, ќе ви покажам дека овој совет како да го отстраните лепилото од стаклото може да ви помогне во секоја ситуација кога ќе наидете на оние остатоци од лепак, толку тешки за чистење .

Всушност, вреди да се спомене дека овој туторијал може да го напушти прозорецот од спалната соба и да оди до прозорците на автомобилот. Со него, исто така, ќе можете да го отстраните стариот инсулински филм, што ќе биде многу корисно, бидејќи отстранувањето на инсулинскиот филм не е секогаш лесно. .

Следете ме и проверете!

Чекор 1: Загрејте го прозорецот со фен за коса.

Започнете со користење на фен за коса, со голема моќност, за да го омекнете лепилото.

Оставете ја машината за сушење долго време додека не забележите дека лепилото полесно се отстранува.

Чекор 2: Користете секач за кутии за да започнете со отстранување

Сега, внимавајќи да не го изгребате стаклото, почнете да користите секач за кутии или друг материјал за рабовите за да ја отстраните налепницата.полека.

Чекор 3: Продолжете со загревање додека го отстранувате

Земете го едниот крај од крпеницата и почнете полека да се олупите. Држете ја машината за фенирање вклучена и блиску до површината за лепило додека ја отстранувате.

Чекор 4: Одвојте време со процесот

Продолжете да отстранувате со врвовите на прстите. Додека го загревате лепилото, ќе забележите дека може да се формираат меурчиња. Ова би можело да го олесни процесот.

Исто така види: Отстранување боја: Како да се отстрани бојата од метал во 8 чекори
  • Видете исто така: Како да направите домашен детергент.

Чекор 5: Отстранете ја налепницата

Сега целосно ќе ја отстраните налепницата . Но, работата сè уште не е завршена!

Чекор 6: Отстранете ја налепницата

Сега ќе забележите дека налепницата е залепена за стаклото. За чистење, можете да користите изопропил алкохол или топла вода со сапуница.

Чекор 7: Завршете го чистењето на стаклото

Сега земете хартиена крпа или фланелен и внимателно истријте го избраниот раствор за да го отстраните преостанатиот лепак од стаклото. За кратко време, прозорецот ќе свети.

Чекор 8: Завршен!

Штом бојата и налепницата ќе се отстранат и ќе се исчисти прозорецот, стаклото ќе биде добро како ново!

Како јас рече, ова решение ќе биде одлично не само за налепници на прозорци, туку и под стакло со инсулфилм и други материјали што се лепат заедно.

Вреди да го користите овој совет и да го користите секогаш кога е потребно. Затоа запомнете да го омилените!

ИПа, дали ви се допадна чекор по чекор? Искористете ја можноста да го погледнете и овој лесен водич за чистење на надворешен прозорец и да се инспирирате уште повеќе!

Исто така види: Како да направите топка од конци (целосно чекор по чекор)

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.