Упатство сам за себе како да направите привезок од реси во 12 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секогаш е убаво да се заврши работата, но уште поубаво е кога таа работа е добро завршена. Приврзокот со реси има начин да ја истакне убавината во повеќе предмети, додека е идеална завршница за завршување на работата. Постојат неколку видови рачно изработени приврзоци кои покажуваат дека се производи за универзална изработка, овие видови се конец, конец, кожа или велур, реси, мониста, врвка, сари и друго. Плетената ресна од предиво најчесто се користи како завршница на ресни при плетење или хеклање. Но, не завршува тука; може да се стави и приврзок од ресни на предметите за домаќинството за да ги направи попосебни за домот и да го дополни декорот; овие предмети вклучуваат корпи, перници, ќебиња, фрлања, па дури и капи и ремени. Рамката од плетено предиво ми доаѓа на ум кога ќе помислам на брзи проекти „направи сами“, бидејќи е едноставно да се направи за кратко време и бара само предиво и ножици.

homify има неверојатни проекти за шиење и плетење DIY! Дали некогаш сте посакале да направите сад за овошје со макраме или корпа со капчиња? Ако е така, научете со овие супер едноставни водичи!

За да научите како да направите приврзок од ресни, можете да користите какво било предиво за тежина што го сакате. Едноставно следете ги инструкциите подолу за брз и едноставен начин да направите сам помпон со прекрасен финиш.

Чекор 1. Материјали

За нашитетуторијал за тоа како да направите помпон со плетено предиво, првото нешто што треба да направите е да ги соберете сите материјали што ќе ги искористиме. Тоа ги олеснува работите.

Чекор 2. Исечете две парчиња предиво

Следната работа е да исечете две парчиња предиво долги околу 10 см со помош на ножици.

Чекор 3. Големината на ресот

Големината на ресот ќе зависи од големината на основата што ја користите за да ја направите. Ги користам рацете, но можете да користите парче картон за да го завиткате предивото наоколу.

Исто така види: Како да обоите тестенини за занаети во 12 чекори

Чекор 4. Како да направите густо предиво

Исто како што направив јас, завиткајте го 100 пати во рака. Но, можете да го направите густо колку што сакате.

Чекор 5. Отстранете ја завитканата жица од раката

Погрижете се внимателно да ја извадите завитканата жица од раката, внимавајќи да не ја изгуби својата форма.

Чекор 6. Вметнете една од жиците што ги исечете

Вметнете една од низите што ги исечете во чекор 2 во жичаните јамки.

Чекор 7. Врзете цврст јазол

Врзете цврст јазол за да ги држите сите јажиња заедно.

Чекор 8. Поставете го другиот прамен од предивото што го исековте во чекор 2

Поставете го другиот прамен што го исековте во чекор 2 на рамна површина и поставете ги намотани прамени на врвот од него, околу ⅓ од врвот на ресот (каде што го врзавте јазолот во чекор 7).

Чекор 9. Заврзете тесен јазол околу ренот

Врзете тесен јазолоколу помпонот.

Чекор 10. Исечете ги јамките од предивото

Сега, на дното на ресот, исечете ги јамките од предивото.

Чекор 11. Проверете дали се исечени сите јамки

Мора да бидете сигурни дека сите јамки се исечени правилно.

Чекор 12. Исечете ги краевите

Користете ги вашите ножици за внимателно да ги исечете рабовите.

Чекор 13. Конечниот резултат

Вака треба да изгледа вашиот конечен резултат.

Некои примери на други видови на ресни кои можете да ги направите и сами се:

Рес со конец

Земете еден куп конец и чувајте тоа околу вашиот ремен.

Врзете на врвот, 1/2 инчи од врвот, фаќајќи ги конецот и конецот.

Донесете го целиот прамен напред и превртете го. Треба да се врзе уште една нишка за да се однесе целата нишка околу 1/2 инчи надолу.

Со помош на чешел за коса, размачкајте ги прамените ресни.

Кожена ресна

Исечете две парчиња ткаенина, едно за машната и едно за ресите. Исто така, може да има парче за обвиткување околу врвот за завршен ефект.

Исечете правоаголник од 10 инчи со правоаголник од 4 инчи за поголема ремна и правоаголник од 4 инчи со правоаголник од 2 инчи за средна ремна, како и правоаголник од 2 инчи за 1/ 4 инчи.

Направете линии дебели 1/8 инчирастојание почнувајќи од едната страна и завршувајќи 1/2 инчи од врвот. Со ножици. внимателно исечете ги овие линии; сега имаш кожен раб во рацете.

За да ја креирате јамката, спојте ги краевите на помалиот правоаголник.

Ресна со мониста

Одредете ја големината на вашата ресна. Жицата би требало да биде двојно подолга од оваа плус еден инч. Од жицата исечете 5 парчиња од оваа должина.

Исто така види: Како да направите хормон за искоренување со алое вера

Врзете го едниот крај од секој конец за шиење; нанижете една голема зрнце, мали монистра по ред, па уште една голема мушка и врзете јазол.

Направете 4 - 5 жици слични на оваа.

Преклопете ги овие жици на половина. Врзете сè заедно со парче конец вметната во преклопот.

Користејќи проѕирен лак, фиксирајте ги јазлите на свилената нишка и исечете ги кога ќе се исуши.

Комплетирајте го изгледот со монистра.

Кажете ни како испадна вашата плетена ресна!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.