Држач за мобилен телефон DIY: Држач за полнење на мобилен телефон во 15 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Колку повеќе луѓе имате дома, толку е поголем бројот на мобилни телефони. Бидејќи поголемиот дел од времето го поминуваме на нашите телефони, тој троши добра количина на батерија на дневна основа. Така, некој секогаш ги полни своите телефони во нашата куќа, што значи дека каблите на полначот се речиси насекаде. Некои од нив дури и опасно висат на земја каде лесно може да се нагазат. Ако и тие несигурно обесени кабли ви го мачат животот, имаме многу лесно решение за држач за мобилни телефони сами со рециклирани материјали.

Исто така види: Како да засадите сукуленти во книга во 10 чекори

Еве едноставен 15-чекор „Направи сами“ за тоа како да направите држач за полнач за мобилен телефон за да го држите мобилниот телефон додека се полни за да можете да го ставите во кој било штекер без да ризикувате да ви падне мобилниот телефон или да го скрши кабелот. . Има повеќе од еден начин да се направи држач за полнење на мобилен телефон, но ние го избравме овој едноставен држач за полнење мобилен телефон користејќи секакви искористени пластични шишиња што инаку би можеле да ги фрлите. Ова ќе ги задржи кабелот и полначот заедно на едно место, а исто така ќе го спречи кабелот да виси на подот и опасноста да се сопне над него. Значи, ајде да започнеме со овој држач за мобилни телефони сам.

Видете ги и овие совети за тоа како да ги организирате каблите и полначите и како да го поддржите вашиот мобилен телефонсовршен за гледање видеа или придружување на видео повици.

Чекор 1: Соберете ги потребните материјали

Земете празно шише за шампон, ножици, парче ткаенина, бел лепак и пенкало. Речиси сите овие материјали лесно ќе ги најдете дома. Исплакнете го празното шише со шампон за да бидете сигурни дека е целосно чисто. Шишето мора да биде целосно суво за да можеме да продолжиме на следниот чекор. Наједноставниот начин е да го измиете со топла вода и сунѓер. Оставете да се исуши на воздух или исушете го со крпа.

Ако немате шише за шампон, можете да користите кое било друго искористено пластично шише кое е доволно широко и долго за да може да го собере мобилниот телефон. Погледнете низ куќата, ќе најдете многу од овие шишиња. Изберете еден што е повеќе рамно отколку кружен.

Чекор 2: Обележете ги исечените линии на шишето за шампон

Следниот чекор е да означите каде ќе го исечете шишето за шампон за поддршка полнење на мобилен телефон. Држете го телефонот над шишето за да ја измерите минималната големина на држачот. Задниот дел треба да биде поголем од предниот, а предниот може да биде пократок од висината на телефонот.

На задната страна, додајте крива линија над висината на телефонот за да има доволно простор за полнач.

Чекор 3: Исечете по означените линии

За да го отворите шишето, користетенож или помошен нож, сечење на шишето со шампон по означените линии. Внимавајте да не се исечете бидејќи пластиката е многу мазна и ножот лесно може да се лизне.

Чекор 4: Приспособете ги маргините

Ако сечењето е нерамномерно или грубо, користете ножици за да ги изедначите рабовите. Алтернативно, можете да користите и шкурка за да ги измазните рабовите. Ова исто така ќе му даде на ѕидниот носач за мобилниот полнач пополиран изглед.

Чекор 5: Означете ја големината на приклучокот

Треба да додадете отвор каде што ќе го закачите полначот на адаптер. Користете го приклучокот за полнач како водич за да означите дупка во средината на заоблената форма на задната страна на држачот за полнење на мобилниот телефон. Користете го ножот или помошниот нож за да го направите ова сечење без да ги исечете рабовите. Проверете дали големината на дупката е совршена за вметнување на адаптерот за полнач за мобилен телефон. Ако сакате да го користите вашиот држач за мобилни телефони DIY за различни модели на полначи, ве молиме направете поголема дупка.

Исто така види: Како да се засади бела роза

Чекор 6: Исечете парче ткаенина

Треба да исечете парче од ткаенина што може да ја обвитка торбичката за држач за полнење на мобилниот телефон. Одредете колку ткаенина треба да исечете со мерење на исеченото пластично шише. Обележете ги истите димензии на ткаенината и исечете ја.

Чекор 7: Залепете ја ткаенината на шишето

Користете бел лепак за да ја залепите ткаенината. Ако сакате, можете да користите и топол лепак. АНајлесен начин е да започнете со завиткување од задната страна, а потоа да ја доведете ткаенината напред. Сега преклопете и залепете го на дното на шишето. Прицврстете сè со лепак.

Чекор 8: Исечете ја преостанатата ткаенина

Отстранете го вишокот ткаенина за да го подобрите финишот на држачот за мобилниот телефон. Користете остри ножици за да ја исечете дополнителната ткаенина што може да штрчи од двете страни.

Чекор 9: Исечете ја ткаенината каде што ќе оди приклучокот

Исечете ја ткаенината отворете ја дупката каде што ќе го поставите адаптерот за мобилен телефон. Ако ви е полесно, прво отворете мал засек во средината со помошниот нож, а потоа користете ги ножиците за да ја извадите ткаенината.

Чекор 10: Исечете уште едно парче ткаенина за внатрешната страна

За подобар изглед, исто така исечете парче ткаенина за да ја покриете внатрешната страна на држачот за телефонот, означувајќи ја саканата форма и дупка за адаптерот на ткаенината.

Чекор 11: Исечете ја ткаенината на правилна форма

Исечете ја ткаенината според ознаките направени претходно, вклучувајќи ја и дупката каде што ќе го поставите полначот додека го полните мобилниот телефон.

Чекор 12: Залепете ја ткаенината

Користете бел лепак за лепење на ткаенината. Прилагодете ги рабовите и средината за да добиете најдобра завршница.

Чекор 13: Исечете ги страните

Исечете ја вишокот ткаенина така што држачот за мобилниот полнач имаќе изгледа подобро.

Чекор 14: Погледнете дали ви требаат дополнителни допири

Проверете дали има нешто друго што можете да направите на држачот за полнење на вашиот мобилен телефон. Ако видите дополнителни парчиња ткаенина што се штрчат од двете страни, отсечете ги. Ако некоја страна од ткаенината не е добро залепена, повторно закачете ја со лепак.

Чекор 15: Ставете го телефонот да се полни во држачот за полнење на мобилниот телефон

Еве го конечниот резултат од држачот за мобилен телефон DIY.. Лизгајте го полначот низ отворот на држач за мобилен телефон и приклучете го во приклучокот. Земете го телефонот и поврзете го на полначот. Завиткајте го кабелот и поставете го безбедно заедно со телефонот во вашиот нов забавен држач за полнач за мобилен телефон за рециклирање.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.