Домашна санитарна вода: Видете овде 6 совети како да направите санитарна вода

Albert Evans 01-10-2023
Albert Evans

Опис

Има ли нешто полошо од тоа да истуриш нешто и да ја извалкаш белата облека? Да: Да дамкате бела облека и да не знаете како да ја отстраните оваа нечистотија!

Меѓутоа, со помош на овој туторијал „Направи сами“, мислам дека нема да имате повеќе причина да бидете иритирани, бидејќи вашето домашно избелувач ќе биде достапни за да ви го спасат денот и да ја исчистат белата облека.

Белилото или белилото е ефтин домашен производ за чистење кој може да се користи за отстранување на дамките од ткаенините.

Водоводната санитарна е важна облека средство за чистење бидејќи не само што ги отстранува дамките туку и помага да се избелат ткаенините. Белилото е суштинско средство за чистење кое секогаш треба да биде при рака во случај на итни случаи на дамки околу вашиот дом.

И најдобриот дел е што секој може да научи како да направи домашно белило во удобноста на својот дом. Куќа . Сè што треба да знаете е кои состојки може да се користат и како треба да се мешаат. Има техничка обука за да научите како да направите домашно белило. Сè што треба да направите е да продолжите да ја читате оваа статија за да дознаете како да направите белило.

Состојки за домашно белило

Главната состојка во белилото е раствор од 3 % до 6% натриум хипохлорит (NaOCl), кој се меша со мали количини на натриум хидроксид, пероксидна водород и калциум хипохлорит. Неговата главна функција е да ја отстранува бојата, да ја избели или дезинфицира облеката или површините и е исклучително корисна во повеќето кујни и бањи. Натриум хипохлоритот е широко користен во земјоделството, како и во хемиската, бојата, вар, храната, стаклото, хартијата, фармацевтската, синтетичката индустрија и индустриите за отстранување на отпад. Бидејќи NaOCl ги неутрализира H2S и амонијакот, тој често се додава во индустриската отпадна вода за да се намали мирисот.

Алтернатива на белилото

Ако сакате да престанете да користите белило направено од хлор бидејќи за мирисот или негативните ефекти што ги има врз вашето здравје и животната средина, оваа листа ќе ви покаже некои други алтернативи за избелување што може да се користат. чувајте ја вашата облека бела. Тие не треба да се користат како замена за средствата за дезинфекција за да се убијат бактериите бидејќи маслото од бор и другите фенолни средства за дезинфекција се посоодветни да го заменат белилото во овој тип на ситуации. Некои алтернативи на белилото вклучуваат:

• сода бикарбона

• лимони

• дестилиран бел оцет

• водород пероксид

Исто така види: Како да направите држач за ѓердан со суви гранки во 9 чекори

• кислород белило

Шестте работи што треба да ги знаете за правење домашно белило се наведени подолу.

Како да направите водадомашно избелувач

Ако некогаш сте користеле белило, знаете колку лесно може да се случат несреќи. За жал, истурањето белило на вашата облека трајно ќе ги уништи. Ако барате формула за белење што ќе ги отстрани дамките без да ви ја уништи целата гардероба, оваа домашна алтернатива за избелувач е за вас. Вода, водород пероксид (т.е. водород пероксид) и сода бикарбона се се што ви треба. Можете исто така да додадете есенцијални масла како лимон или лаванда за да го подобрите мирисот, но ова е целосно опционално.

Ви требаат повеќе совети за чистење? Еве како да направите бомба за чистење тоалетна школка во 11 чекори!

Измешајте ги состојките за да направите сопствено домашно белило

Комбинирајте еднакви делови вода и водород пероксид (хидроген пероксид) ), две лажици сода бикарбона и неколку капки етерични масла во сад. Продолжете со мешање додека сода бикарбоната целосно не се раствори.

Користете ја смесата во машината за перење

Наполнете ја машината за перење со чаша од смесата за избелување што ја направивте во претходниот чекор, заедно со вашиот сапун и омекнувач.

Ослободете се од дамките со овој домашен белило

За да ги отстраните тврдоглавите дамки, направете паста со еден дел водород пероксид (водород пероксид) и еден дел од сода бикарбона

Нанесете ја домашната паста за избелување на обоеното место

Нанесете ја пастата на обоеното место и оставете да делува околу еден час. После тоа, темелно исплакнете со вода.

Пред да купите готов детергент на пазарот, погледнете го ова „Направи сами“ каде што ве учиме како да направите домашен детергент за миење садови во 10 лесни чекори!

Домашен белило без хемикалии

Ова домашно избелувач не содржи груби хемикалии и ќе ги задржи вашите ткаенини бели без да ги уништи со текот на времето. Може да се користи и за отстранување на жолтеникави траги од дезодоранси од пазувите.

Исто така види: Како да направите еколошко домашно средство за дезинфекција во 5 чекори

Формула за белење

Хемиските средства за белење се класифицирани во два вида: средства за белење, агенси за белење на база на кислород и средства за белење на база на хлор.

Белени базирани на кислород

Натриум перкарбонат и натриум перборат се две избелувачи на база на кислород. Пер во формулата покажува дека монатомскиот кислород е достапен за белење.

Забелешка: Водород пероксид ретко се користи како средство за белење бидејќи високите концентрации на оваа хемикалија може да предизвикаат опасни изгореници. Обоените предмети најчесто се белеат со помалку агресивни кислородни белила.

Хемиски формули за кислородно белило

H2O2 е кратенка захидроген пероксид. Натриум перкарбонат е претставен со формулата Na2CO3, додека натриум перборат е претставен со формулата NaBO3.

Хлорни избелувачи

Хлор белилото е особено ефикасен за отстранување на дамки и бои од облека, како и дезинфекција. Хипохлоритното белење е најкористеното белило, без сомнение поради неговата ниска цена. Комерцијално, двете најчести форми на хипохлорит се натриум хипохлорит, NaOCl и калциум хипохлорит, Ca(ClO)2. Белилото со хлор е најпосакуваното белило за запирање на мувла и миење на надворешноста на зградите.

Заштедете пари во самопослуга и направете ваше белило!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.