Како да користите пила за клупа

Albert Evans 09-08-2023
Albert Evans

Опис

Трпезната пила, исто така наречена маса или кружна пила за маса, е алатка за обработка на дрво составена од кружно сечило, монтирана на маса и обично управувана од електричен мотор (сечилото на кружната пила може да се вози директно со ремен или со запчаници).

Исто така види: Како да сортирате облека за перење

Видови столни пили

Постојат различни видови на столни пили. Некои типови на столни пили вклучуваат:

Пила за клупа

Овој тип на масивна пила, како што подразбира името, е прикачена на работна маса и е совршена за права и попречни резови, кои се многу лесни за употреба, дури и од помалку искусни луѓе. Фактот што е фиксиран на клупа ви овозможува да работите со поголеми парчиња и наместо да ја држите пилата, ќе ракувате со материјалот што треба да се сече. Со кружната пила на клупата можете да користите различни видови додатоци кои ќе ви помогнат при сечењето. Во ова упатство, ќе ве научиме на сите детали за ракување со кружна пила за клупа.

Со оваа кружна пила за клупа, можете да направите најразлични проекти, како што се пловечка полица или клупа која служи како полица за чевли.

Митра пила

Митра пилата се користи во столаријата за да се направат прецизни засеци под агли од 45 до 90 степени. Оваа алатка е идеална за сечење на обликување на коронкаи плинтуси, кои исто така се користат за рамки, со што совршено се вклопуваат. Оваа пила може да се користи за сечење дрво и други материјали како пластика, алуминиум, подови и плочки. Сепак, за секој материјал е потребен специфичен нож за пила.

Пила за повеќекратно сечење

Повеќекратната пила е најцврстата и најшироко употребувана во индустриско ниво, изработена од високоотпорни материјали. Оваа пила се користи за сечење железо, алуминиум, челик, профили и цевки. Иако има прецизен крој, не е пила за почетници. И поради големината и употребата, оваа пила има и поголема вредност, бидејќи е најскапа од трите опции.

Како да користите масивна пила

Употребата на масивна пила бара само внимателно да го следите прирачникот подолу за да избегнете несреќи. Подолу е лесен преглед за тоа како правилно да се користи пила за маса.

ВАЖНО: Не заборавајте да ја користите наведената опрема за PPE:

 • Ракавици
 • Штит за лице
 • Заштитни очила заштита
 • Заштита за слух
 • PFF1 маска

Чекор 1: Прилагодете ја висината на сечилото

Кога сакате да користите маса за ножовка, првото нешто што треба да направите е да ја завртите рачката за да ја прилагодите висината на сечилото, кревајќи ја или спуштајќи ја.

Чекор 2: Висина на сечилото

Забележете дека висина одсечилото треба да биде малку подолго од висината на дрвото за целосни сечи. Ако имате намера да направите засек без да поминете низ дрвото, едноставно прилагодете ја висината на сечилото на длабочината што сакате да ја направите.

Чекор 3: Променете го аголот на сечилото

Ако сакате да го промените аголот на сечилото, она што треба да направите е да ја олабавите рачката за висина на сечилото.

Чекор 4: Поставете го правилно

Потоа поставете го правилно под аголот што го сакате сечилото да биде.

Чекор 5: Повторно затегнете ја рачката за да ја заклучите во правилната положба

Следната работа откако ќе ја поставите правилно е да ја затегнете рачката, заклучувајќи го листот на кружната пила под саканиот агол.

Чекор 6: Проверете ја положбата на сечилото

Кога го фиксирате сечилото, проверете дали е во правилна положба за да го направите сечењето.

Чекор 7: Употреба на мерач на митра

За безбедно преместување на дрвото и во правилна положба за сечење, ќе треба да користите мерач на жици поставен на саканиот агол. За да направите нормално сечење на страна, едноставно поставете го мерачот на 90 степени како што е прикажано на фотографијата.

Исто така види: Како да го искористите максимумот од просторот под креветот

Чекор 8: Поместување на мерачот

За промена на аголот на мерачот , олабавете ја јаремот со вртење на механизмот за заклучување додека не може да се помести главата во облик на полумесечина.

Чекор 9: Заклучете гомерач на митра

Откако ќе се стави во правилна положба, заклучете го стожерот на мерачот до аголот што сакате да го исечете дрвото.

Чекор 10: Користење на водилката за паралелно сечење

Доколку сакате да исечете многу дрвени даски со иста големина, само прилагодете го водилката за паралелно сечење на растојанието од масивната пила каде што сакате да ги исечете и користете го како водич за сечење. Проверете дали страната на дрвото што ќе биде наспроти оградата е исправена, обезбедувајќи добар резултат.

Чекор 11: Ставете ја пилата за маса

На крај, треба да свртите на масата пила со притискање на зеленото копче.

Употреба на масивна пила:

 • Кружната пила за маса е позната по својата разновидност и леснотија на користење
 • Може да се користат за сечење големи дрва, иако за тоа ви требаат потпорни маси кои ќе ви помогнат во процесот
 • Со можноста за сечење дрвото под различни агли, оваа пила добива совршено приспособување

Додатоци за пила за маса

Подолу е листа на некои неопходни додатоци за масивна пила:

 • Митер мерач
 • Водилка за паралелно сечење
 • Сечила за пила
 • Вертикална стегач

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.