8 чекори: Како да се засади во саксија што самопоива

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Да се ​​има мали растенија дома е одлично, нели? Но, во налетот на секојдневниот живот, понекогаш на крајот забораваме да ги напоиме нашите растенија и тие завршуваат слабеење или дури и умирање поради недостаток на вода. Исто така, вообичаено е да треба да патуваме и, како резултат на тоа, растенијата генерално не го добиваат своето многу потребно наводнување. Имајќи го ова на ум, беа измислени саксии што само наводнуваат, овозможувајќи им на растенијата сместени во нив да останат влажни долги периоди без потреба од наводнување. На тој начин, вие кои сте заборавени или имате малку време да се грижите за вашите растенија, но не се откажувате да ги имате дома, можете да бидете поопуштени и без голем ризик да ги оставите да умрат. Покрај тоа, бидејќи тие работат со пренесување на влагата на подлогата преку кабелот, кој е во постојан контакт со вода и затоа е секогаш влажен, саксиите што сами се наводнуваат се идеална опција за понежните растенија кои сакаат почвата да биде секогаш влажна. , но никогаш не натопени.

Овие вазни се драгоцена помош за да имате растенија во станот или дома дури и со малку време да им се посветите. Лесно се наоѓаат во супермаркетите и денес ќе научите како да ги засадите на вистински начин!

Чекор 1: Прицврстување на кабелот

Кабелот е суштински дел од автоматското саксии функционира и може да се наводнува, па затоа мора да се постави правилно.Треба да излезе од страните на вазната за да може да дојде во контакт со водата и во исто време да остане на исто ниво со дното на вазната.

Чекор 2: Местење на вазната во кешот .

Саксијата што само наводнува има внатрешен дел (што е местото каде што ќе го засадиме растението) и надворешен дел (каде што е водата) каде што мора да го соберете садот.

Чекор 3: Покривање на дното на садот

Покријте го дното на садот со проширена глина. Овој чекор е од суштинско значење за подлогата да не дојде во прекумерен контакт со натопениот кабел.

Исто така види: Како да направите штанд за кујнски книги во 9 чекори

Чекор 4: Поставување на подлогата

Поставете ја почвата повеќе или помалку до половина во садот .

Исто така види: Како да направите дрвен држач за свеќи со антички абажур (9 чекори)

Чекор 5: Садење

Олабавете ги корените на вашето растение многу внимателно за да не го повредите, ставете го во центарот на вазната и наполнете го со земја. Лесно стискајте, колку да биде цврсто.

Чекор 6: Декорирање

Користете камчиња или било што друго што сакате за декорација на површината на тенџерето.

Чекор 7: Наводнување на растението

За наводнување, истурете вода низ страничната дупка додека не ја достигнете границата. Колку ќе трае ова полевање ќе зависи од добавувачот на вазна и растението, но повеќето од нив велат дека водата останува и до 1 месец. Секогаш внимавајте да ја покривате преградата каде што стои водата за да спречите размножување на комарците.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.