Како да ги исчистите дамките од вино на ѕидот

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Пиењето вино е вкусно и дури велат дека е добро за вас. Но, она што воопшто не е добро, е кога чашата ќе ви се лизне од рака и ќе истури неколку капки вино на ѕидот.

Исто така види: Како да се засади бегонија во 7 чекори + совети за нега

Ако ѕидот не е покриен со керамика, голема е веројатноста тој да е многу порозен, што ќе предизвика брза апсорпција на виното и, според тоа, ќе предизвика отстранување на многу досадна дамка од вино.

Бидејќи никој не сака дамката од вино на ѕидот да биде заштитен знак во домот, денес ќе ве научам како чекор по чекор да ја отстраните дамката од вино.

Ќе видите дека со користење на производ кој е многу полесен за правење, ќе може еднаш засекогаш да се ослободите од овој проблем.

Да го провериме заедно? Следете го овој совет за чистење „Направи сами“ и инспирирајте се!

Чекор 1: Отстранување на дамки од вино од ѕидот

Ова се прснувањата со вино што случајно го обоија мојот ѕид.

Исто така види: Како да направите папие маше во 7 лесни, забавни чекори!

Чекор 2: Контејнер со вода

За да ја исчистите дамката од виното од ѕидот, започнете со земање два контејнери, како што се кофи, и наполнете ги со вода.

Чекор 3: Земете впивачка крпа

Сега, земете мека, впива крпа, натопете ја во кофата и исцедете го вишокот вода.

Чекор 4: Избришете

Избришете ја влажната крпа преку обоената површина и проверете дали виното излегува.

  • Видете исто така: Како да ги отстраните дамките од кафе од тепих.

Чекор 5: Измијте ја крпата.

Потопете ја крпатаво втората кофа и измијте ја. Постапката повторете ја додека не исчезне дамката од вино.

Чекор 6: Измешајте избелувач и вода

Сега направете раствор со мешање половина белило и половина вода.

Чекор 7: Тријте ги дамките

Потопете чиста крпа во растворот и истријте ја извалканата површина. Постапката повторете ја додека дамката од вино целосно не исчезне.

Чекор 8: Исушете ја површината

Откако ќе бидете задоволни со резултатот, земете чиста крпа и темелно исушете ја површината на

Чекор 9: Чистете го ѕидот!

По овој чекор по чекор за отстранување на дамката од вино, вашиот ѕид ќе биде чист!

Зошто црвеното вино обојува толку лесно?

Бојата на виното доаѓа од супстанции кои се наоѓаат во грозјето наречени хромогени. Овие хромогени се слични на молекулите што се користат во боите, што го отежнува отстранувањето од ѕидови, ткаенини и други површини. Црвеното вино, исто така, содржи природна супстанција наречена танини, која се користи во многу производство на бои.

Отстранување на дамки од црвено вино од ткаенина

За отстранување на дамки од црвено вино, вино за перење, можете да втриете течен сапун во обоената област и да ја ставите ткаенината во кофа со ладна вода 30 минути. Нанесете го средството за отстранување дамки што обично го користите и измијте ја ткаенината како и обично во машината за перење.

Отстранувањедамки од вино од тапацирот

Бидејќи брзо предизвикува дамки, ако виното се истури на софата, важно е веднаш да се исуши. Потоа, направете раствор со помош на лажица течна течност за миење садови со две чаши ладна вода и со помош на сунѓер нанесете го на извалканото место.

Сушете се со хартиена крпа и, доколку е потребно, истурете повеќе ладна вода над дамката.

Отстранување на дамките од црвено вино од кујнскиот пулт

За да ги отстраните дамките од порозните површини на кујната, намачкајте го местото и посипете со сол и користете исечен лимон за да ја истриете површина. Измијте и оставете да се исуши.

Како да ги отстраните дамките од вино од шишиња или чаши

Ако виното остане на дното на чашата, оставете вода и бел оцет во чашата и додадете неколку зрна ориз. Потоа протресете ја чашата и исплакнете.

Па, дали ви се допаднаа советите? Искористете ја можноста да го погледнете и овој супер лесен водич за тоа како да ги исчистите прозорците и да направите вашиот дом да блесне уште повеќе!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.