Совети за чистење: Како да го исчистите филтерот за глина

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали имате глинест филтер за вода дома или размислувате да го набавите, но имате прашања за одржување? Многу луѓе се прашуваат зошто глинениот филтер се обликува, но тоа всушност не е мувла, тоа е расцут. Ефлоресценцијата е феномен што произлегува од акумулацијата на растворливи соли кои се појавуваат на површината на керамиката од глинениот филтер поради нејзината порозност. Тоа е нешто нормално и неизбежно, но за да се спречи неговиот развој потребно е периодично да се поминува влажен сунѓер со само вода на површината на филтерот. Овој сунѓер мора секогаш да се користи на меката страна, никогаш не ставајте хемиски производи на него и оставете го резервиран за ексклузивна употреба во вашиот глинест филтер. Сепак, ова површно чистење не ја исклучува потребата од потемелно чистење на филтерот. Сигурно се прашувате колку често да го чистите филтерот од глина: ова целосно чистење треба да се прави на две недели или месечно, а јас ќе ве научам како правилно да го правите тоа во ова упатство. Друг важен фактор непознат за многу луѓе е потребата да се менуваат свеќите со активен јаглен на секои шест месеци. Во овој период ќе мора да ги отстраните и исчистите како што ќе ве научам.

Чекор 1: Расклопете го филтерот

Расклопете го филтерот на пространо и удобно место (ова може да биде вашиот двор или балкон). Ако немате простор на располагање, можете да го направитехигиена во резервоар или мијалник.

Чекор 2: Отстранете ги свеќите

Отстранете ги свеќите што треба да се дезинфицираат. Доколку се користат шест месеци, треба да се исфрлат и да се заменат со нови.

Чекор 3: Исчистете ја внатрешноста на филтерот

Потопете сунѓер само во вода и избришете ја внатрешноста на филтерот со меката страна. Ако сакате, наместо сунѓер можете да користите мека крпа.

Чекор 4: Исчистете ја надворешната страна на филтерот

Повторете ја истата постапка на надворешната површина на вашиот филтер.

Чекор 5: Исчистете го сунѓерчето

Сунѓерот веројатно брзо ќе се извалка, па затоа треба да го измиете за време на процесот на чистење. Чистете го филтерот додека не излезе чист.

Чекор 6: Исушете го филтерот

Оставете го филтерот да се исуши природно на сонце

Исто така види: 6 совети за учење како да се грижите за папрат

Чекор 7: Измијте ги свеќите

Ако вашите свеќи се во рок на употреба, измијте ги во мијалник со проточна вода и со помош на сунѓер, секогаш на меката страна.

Чекор 8: Вметнете ги свеќите

Откако ќе дозволите свеќите и филтерот да се исушат природно, заменете ги свеќите.

Чекор 9: Наполнете го филтерот

Наполнете го филтерот нормално според неговиот капацитет. Ако ги смените свеќите со активен јаглен, запомнете дека првата филтрација мора да се фрли, бидејќи оваа вода служи за чистење на филтерот и активирање на свеќите.

Чекор 10: Подготвен!

Вашиот филтерчист е и подготвен за употреба. Извршете површно чистење на секои 2 или 3 дена и целосно чистење месечно (или порано ако е потребно). Не можете многу да направите за црните дамки што се појавуваат на филтерот, но тие се само естетски, не влијаат на неговата работа или на квалитетот на водата на кој било начин.

Исто така види: Како да се засади ананас чекор по чекор

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.