Вазелин: за што служи и 4 апликации за секојдневниот живот

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Малкумина знаат дека вазелинот е корисен за многу работи освен за лекување на проблеми со сува кожа. Има низа употреби за домот и за секојдневниот живот за кои многумина не се свесни. И токму тоа ќе ви го покажеме во овој сам проект. Проверете го подолу!

Исто така види: Геометриска декорација со помош на стапчиња за скара во 9 лесни чекори

Чекор 1: Олеснете го отворањето на лакови за нокти

​Често е тешко да се отворат шишиња со лак кои биле затворени долго време. Со користење на вазелин во пределот на конецот, овој проблем ќе биде целосно решен.

Исто така види: Како да се засади кактус со напрсток во 8 многу едноставни чекори

Чекор 2: Решение за шкрипечки врати

​ Нема ништо подосадно од вратата што чкрипи, нели? Брзо решение е да нанесете малку вазелин на шарката. По нанесувањето, отворете ја и затворете ја вратата неколку пати, така што производот целосно се дистрибуира.

Чекор 3: Заглавени брави

​Вазелинот исто така работи на решавање на проблемот со заглавените брави. Нанесете малку вазелин и оставете го чудото да се случи.

Чекор 4: Отстранување на стегнат прстен

​Прстенот ви се заглавил на прстот и нема начин да го симнете? Фрли му вазелин! Прстенот лесно ќе се лизне на вашиот прст.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.