Направете сами: како да декорирате стаклени чаши со лак (чекор по чекор)

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Овој проект сам ќе ве научи на начин да ги приспособите вашите стаклени чаши и да им дадете поладен и опуштен изглед. Процесот чекор-по-чекор е брз и лесен и веројатно нема да треба да купувате ништо. Погледнете подолу како да декорирате стаклени чаши со емајл.

Чекор 1: Наполнете сад со вода

Првиот начин да ги декорирате стаклените чаши е да наполните сад со свежа вода. Ставаме кеса како заштита за да избегнеме дамки.

Чекор 2: Вметнете го лакот во водата

Кога го истурате лакот во водата, правете кружни и неуредно движења за да создадете апстрактен дизајн во садот.

Чекор 3: Нанесете втора боја

Потоа нанесете втора боја на лак на водата за да создадете контраст.

Чекор 4: Цртање во вода

По нанесувањето на двете бои на лак, нашиот цртеж во вода изгледа вака.

Исто така види: Како да направите ваљак за врата: Направете ваљак за врата DIY во само 10 лесни чекори

Чекор 5: Ставете ја чашата во вода

Нанесете ја чашата нежно во водата и држете ја неколку секунди. Висината на цртежот зависи од вас. Можете исто така да го поставите стаклото на страна за да има дијагонален дизајн.

Исто така види: Што да правите со кора од портокал

Чекор 6: Отстранете ја чашата од водата

Кога ќе ја извадите чашата од водата, дизајнот магично ќе се врзат за чашата.

Чекор 7: По желба направете го истото со втора боја

Направивме втор микс од бои за глазура за украсување на уште една чашастакло.

Чекор 8: Оставете го да се исуши

Оставете ги чашите да се исушат најмалку 2 часа пред да ги превртите и да почнете да ги користите.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.