Како да исчистите кожна столица во само 6 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Малку парчиња мебел можат да се истакнат и да бараат внимание како кожен стол. Но, како што е убаво, исто така бара постојано внимание со чистота. И да знаете како да исчистите бела кожа е многу важно за парчето да не се расипува.

Размислувајќи да ви помогнам да го заштитите вашиот стол, денес ќе ве научам на многу едноставен трик за чистење на кожата.

Ќе видите дека во само неколку чекори ќе биде многу лесно да го оставите вашиот бел кожен стол секогаш елегантно да свети во вашиот декор. Тоа е совет за чистење „Направи сами“ на кој сигурно вреди да се штедите и често да се повикувате.

Значи, ајде да го провериме чекор по чекор како да се исчисти кожата? Следете ме и проверете!

Чекор 1: подгответе го столот

Овој совет работи и за софи и за столици. Затоа проверете:

Искинете прашина или парче сува крпа за да отстраните прашина и остатоци.

Совет: Како да ги исчистите дамките од столици

Едноставна сува крпа е се што ви треба за да исчистите дамка од маснотии. Ако дамката е подолго време и не сте ја виделе, посипете со сода бикарбона врз неа. Оставете неколку часа за сода бикарбоната да ги впие мастите. Потоа, само поминете со сува крпа.

Чекор 2: Подгответе смеса за чистење

Нашиот производ за чистење ќе биде домашен. Така, ќе биде поевтино и ќе се избегне вишоккисели производи кои можат да ја оштетат кожата.

Да измешаме еднакви делови од прашокот за перење, топла вода и бел оцет во сад.

Количината по состојка ќе зависи од големината на површината што треба да се исчисти.

Видете исто така: Како да ги отстраните дамките од мастило од облеката.

Чекор 3: Потопете ја крпата

Со подготвената смеса за чистење, земете сува и чиста крпа од влакна и натопете ја во растворот. Исплакнете го вишокот пред употреба.

Совет за чистење: Ако сакате, сунѓер со меланин ќе направи уште поефикасна работа.

Не чистете ја кожената гарнитура со влажни марамчиња

Избегнувајте користење влажни марамчиња за чистење на кожениот тросед. Тие се многу алкални и може да содржат хемикалии кои предизвикуваат пукање.

Чекор 4: Користете ја моќта на белиот оцет

Белиот оцет е одлично средство за чистење. Тоа се должи на неговата киселост, која е одлична за отстранување на потешкиот отпад.

Исто така види: како да се направи синџир од хартија

Во овој случај мешам малку детергент со оцетот за да го омекне мирисот на оцетот. Потоа додавам топла вода и користам крпа за чистење.

Совет: Како да исчистите бела кожа со сода бикарбона

• Измешајте 1 лажичка боракс, 1 лажица сода бикарбона и ½ чаша вода во сад.

• Оваа смеса истријте ја во бела кожа.

• Посипете малку сода бикарбона (или скробпченка) на дамката.

• Втријте нежно.

• Оставете преку ноќ за сода бикарбоната да ја впие нечистотијата.

• Следното утро користете мека крпа за отстранување на вишокот.

Чекор 5: Започнете со чистење со крпа

Избегнувајте прекумерно чистење на белата кожа со смесата од оцет (премногу вода ќе предизвика дамки).

Користете втора крпа за намачкајте со чиста вода и отстранете го вишокот. Ако сакате, користете шише со распрскувач за да ја нанесете смесата, а потоа користете крпа со влакна за лесно да ја втриете на кожните површини.

• Секогаш пробувајте малку раствор за чистење прво на мало, незабележливо место за тестирање.

• Чистете ја кожата со нежни, кружни движења над нечистотијата.

Исто така види: Како да направите папие маше во 7 лесни, забавни чекори!

• Никогаш избришете премногу силно, бидејќи тоа може да предизвика нечистотија да се вметне во кожата.

• Сè уште не сте сигурни како да ги исчистите најмалите, најтешките места? Земете четка за заби и натопете ја во смесата за чистење и стигнете до секој агол од софата.

Чекор 6: Оставете ја да се исуши

Земете уште една сува крпа и нежно избришете ја преку целата кожа површини. Ова е од клучно значење, бидејќи оставањето раствор за чистење на кожата долго време може да предизвика оштетување. Затоа, погрижете се правилно да чистите додека кожата не се исуши совршено.

Повеќе совети за чистењекожа:

• Размислете за претходна обработка на вашите кожни предмети со заштитно средство за заптивање за да го намалите времето на чистење.

• Не ризикувајте да ја оштетите кожата. Кога се сомневате, повикајте професионалец.

• Претпочитајте да користите филтрирана вода за чистење. Ова го намалува ризикот од преостанати дамки.

Дали ви се допаднаа советите? Погледнете сега како да направите домашно белило за општо чистење!

Погледнете како да исчистите бела кожа на лесен начин!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.