Направете го тоа сами: Поправка на пукнатини на ѕидови

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

​Кога живеете во куќа неколку години, многу е вообичаено да се забележат пукнатини кои почнуваат да се развиваат на некои од ѕидовите. Општо земено, материјалите што се користат за надворешни ѕидови се обложени за да се заштитат од овие ефекти, но по некое време, сонцето, дождот и загадувањето природно можат да ја принудат површината да пука.

Еве како да ги идентификувате овие различни видови пукнатини и како да ги поправите без да се скршите.

Чекор 1:

​ Првиот дел од процесот е да се идентификуваат типовите на пукнатини на вашиот ѕид.

Вообичаено, хоризонталните пукнатини се појавуваат како резултат на слаба употреба на материјали за време на изградбата. Недостатокот на адхезија помеѓу спојниците во ѕидот предизвикува еден дел да се лизга преку другиот.

Пукнатините што се шират како гранки од дрвја често се резултат на влага што не била соодветно третирана. Ова значи дека обвивката и градежните материјали се оштетени.

Кога има дијагонална напнатост помеѓу ѕидната конструкција и подот, тоа може да предизвика вертикално пукање и може да биде знак за сериозно структурно оштетување на кое треба да се внимава професионалец.

Исто така види: Полица за велосипеди DIY

Чекор 2:

​ За пукнатини предизвикани од температура или други временски услови, отворот мора да се наполни и покрие со индустриски заптив, подготвен кит или други специјални премази.

Исто така види: 4 важни совети како да ги организирате вашите кујнски кабинети

Интегрирајте вомешајте по пукнатината со помош на шпатула додека не се наполни целосно и почекајте додека смесата не се исуши.

Чекор 3:

​ Кога смесата целосно ќе се исуши, можете користете ситно шкурка за да го измазнете остатокот од ѕидот. Откако ќе изгледа мазно, слободно обојте ги ѕидовите како што сакате.

Чекор 4:

​ Со вертикални и заглавени пукнатини, полнењето со кит не е остварлива опција и наместо тоа, треба да се консултира конструктивен инженер. Овие пукнатини се предизвикани од скриени дефекти, што обично значи дека ќе биде потребно некое засилување.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.