Проект за деца од Homify

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Картон, картон и повеќе картон – се што можам да кажам е дека создавањето на овој материјал го претставува најголемото креативно чудо на сите времиња. Секој кој е сериозен за DIY проекти ќе го потврди ова, сигурен сум. Картон може да се користи за да се направи речиси сè, но дури и со сите тие работи, сепак е најевтиниот материјал за употреба, бидејќи обично е секогаш достапен бесплатно. Да, секогаш кога купувам од Амазон или кој било друг онлајн продавач на мало, го користам секој артикл вклучувајќи ја и кутијата. Картонската кутија навистина може да се користи за создавање на широк спектар на активности, занаети и идеи за играње. Така, следниот пат кога ќе добиете предмет од Амазон, можете да ја ставите кутијата и да ја искористите за да направите нешто прекрасно! Ова виножито што го направив беше огромен успех.

Сепак, парче картон може да се искористи за да се создадат буквално десетици различни концепти.

Што можете да создадете користејќи картон?

Еве неколку идеи:

1. Возило направено од картон

2. Картонска ресна венец

3 . Играчка за рано учење во картонска кутија

4. Картонска ѕвезда

5. Картонска мемориска игра

6. Куќа со джинджифилово во кутија

7. Боење на картонска кутија

8. Изработка на занаети со картонска риба заукраси

9. Елка во картонска кутија.

10. Картони со приказни од картонска кутија

11. Картонска играчка за гнездење

12. Картонска кутија за сложувалки

И многу повеќе...

Што подобар занает да се направи за децата кои ја сакаат бојата од занает со виножито сам? Бидејќи вклучува боење, оваа конкретна активност е всушност прилично едноставна за правење и исто така забавна. Малите умови постојано се желни да градат, деконструираат и обновуваат нови работи секој ден. Па зошто да не им ја претставиме оваа активност на виножитото сега? Децата од предучилишна возраст ќе имаат голема корист од оваа активност на виножитото бидејќи ќе научат некои основни вештини и нивните основни бои.

Совет: со вашите деца можете да правите различни проекти сами. Пробајте: како да направите четка за сликање за деца и како да направите свој дувалка за меурчиња од сапуница.

Како да направите картонско виножито

Кога се користи како позадина или поддршка за театарска изведба, обоеното картонско виножито брзо дава непогрешлив допир на боја. Може да се користи и како украс и да се вклучи во тема за роденденска забава. Во оваа ситуација, додека создаваме за деца, големината е важна за неговата намена. Ќе се користи вопрослави и прикажани како класни украси за зачувување на спомените. Вршењето на оваа конкретна активност со картон беше многу забавно! Но, најкул работа беше колку едноставно беше исто така.

Еве ги чекорите што ги користев за да го направам овој проект за тоа како да направам виножито од рециклиран картон:

Чекор 1. Нацртајте голем круг

вашиот картон, првото нешто што треба да направите е да нацртате голем круг. Ако не сте толку добри во цртање совршени кругови, можете да земете кружно капаче од шише и само да ја следите формата или можете само да користите компас од вашиот математички сет.

Чекор 2. Обележете еднакви растојанија

Кога ги цртате круговите, проверете дали тие се на еднакви растојанија. Ова мора да биде што е можно попрецизно. Можете да користите линијар за мерење или компас за да ги исцртате линиите.

Чекор 3. Нацртајте внатрешни кругови

Сега нацртајте ги внатрешните кругови како што можете да видите на мојата слика. По можност со компас.

Чекор 4. Исечете го големото парче

Со ножици, внимателно исечете го големото парче. Внимавајте да не се расејувате за да не правите грешки.

Чекор 5. Направете две парчиња

Направете две парчиња како што е прикажано на мојата фотографија. Едниот ќе биде напред, додека другиот ќе биде заден.

Чекор 6. Насликајте ја едната страна

Сега насликајте едната страна користејќи ги вашите бои. можете да сликате соакварел или боички, јас користев боички.

Чекор 7. Вака изгледа!

Еве што направив.

Чекор 8. Сега направете вака

Можете да видите што направив на мојата слика, сега направете го истото како што можете да видите на мојата слика.

Исто така види: Боја со керамички ефект

Чекор 9. Лепак од едната страна

Додадете лепак од едната страна. Користете пиштол за лепило како јас.

Чекор 10. Виножитото ќе дојде од другата страна

Виножитото што веќе го направивте ќе биде од другата страна.

Чекор 11. Залепете ги страните на мини кутиите

Сега следното нешто што треба да направите е да ги залепите страните на мини кутиите.

Чекор 12. Лепак

Залепете ги заедно.

Чекор 13. Нацртајте облаци на бел картон

Речиси сте готови со овој проект „Направете сами“. Останува само да нацртате облаци како што можете да видите на мојата слика.

Чекор 14. Исечете и залепете

Откако ќе ги нацртате облаците на бел картон, исечете и залепете.

Чекор 15. Лепак на виножитото

Внимателно залепете ги облаците на виножитото.

Исто така види: Како да подготвите и насликате железна порта: Водич од 11 чекори

Чекор 16. Конечниот резултат!

Еве слика од мојот последен проект. Моето сам картонско виножито конечно е готово!

Што најмногу ви се допаѓа кај проектите со картички „Направи сам“? Кажи НИ!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.