IpêRosa: 6 совети за почетници во грижата за Tabebuia Rosea

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Многу луѓе ја мешаат Tabebuia Rosea со цвет од цреша, бидејќи розовите цветови во форма на труба имаат сличност со цветовите на црешата кога се гледаат од далеку. Сепак, двата вида припаѓаат на различни семејства. Цветот на црешата, кој е национален цвет на Јапонија, припаѓа на семејството Prunus, додека Tabebuia Rosea е листопадно дрво (кое ги губи лисјата во зима) и е дел од фамилијата Bignoniaceae. Најчесто се забележува во Централна и Јужна Америка, во земји како Бразил, Колумбија, Ел Салвадор, Венецуела, Еквадор и Мексико. Долготрајноста на цвеќето исто така значително се разликува. Цветовите на црешата имаат краток прозорец од околу една недела, додека цветовите на Tabebuia Rosea траат неколку месеци. Други имиња за Tabebuia Rosea вклучуваат Ipê-Rosa, Ipê-Roxo-Bola, Ipê-Rosa-De-Folha-Larga, Pau-D'arco-Roxo, Pau-Cachoro, Ipê-De-Minas, Piúna и Piúva-Preta.

Прекрасните, долготрајни цвеќиња ја прават Ipê Rosa одличен додаток на градината. Може да се одгледува и во големи саксии. Во неговото родно живеалиште, стапката на раст на Tabebuia Rosea е брза и цветањето на дрвото започнува за две до три години. Сепак, пред да го одгледувате дрвото во вашата градина, треба да знаете за грижата и одржувањето на tabebuia rosea што му е потребно на дрвото за да расте и да цвета.

Совет 1:Кои услови на осветлување се идеални за Ipê-Rosa?

Дрвото најдобро функционира на место каде што добива целосна или делумна сончева светлина. Дрвото нема да преживее во сенка. Затоа, кога растете во саксија, задолжително ставете го на место каде што ќе добива директна сончева светлина неколку часа дневно. Бидејќи е тропско дрво, не толерира ниски температури. Значи, ако го одгледувате во саксија во градината, идеално е да го внесете внатре во текот на постудените месеци.

Совет 2: Како да се грижите за Tabebuia Rosea

За младо дрво до една година, треба да го полевате еднаш на секои 1-2 недели. Секогаш е подобро да се наводнува помалку отколку премногу вода. Откако дрвото е добро воспоставено, треба да наводнувате само во суви периоди кога дождовницата не е доволна за да ја одржува влажноста на почвата. Дрвјата што се одгледуваат во саксии може да се наводнуваат веднаш штом првите неколку инчи почва се исушат.

Совет 3: Каков тип на почва е идеален за одгледување Ipê-Rosa?

Иако е релативно отпорен и толерира различни видови почва, дрвото претпочита глинена почва и добро исцедена , богата со органска материја.

Проверете ја pH вредноста на почвата во 7 лесни чекори.

Совет 4: Ipê-Rosa: како да се режеш и кога?

Пост растечкото дрво има корист од кастрењето за да се обликува и да се контролира растот кога се одгледуваво вазна. Најдобро време за кастрење е веднаш по сезоната на цветање. Можете исто така да ги исечете мртвите или заболените гранки непосредно пред фазата на мирување за да се осигурате дека растението расте здраво во текот на сезоната на растење и цветање.

Совет 5: Оплодување на Tabebuia Rosea

Користете ѓубриво за сите намени за да го нахраните дрвото во рана пролет и повторно во средината на летото. Избегнувајте премногу често ѓубрење, бидејќи тоа го ограничува цветањето додека промовира здраво зеленило.

Проверете три домашни ѓубрива што можете да ги направите дома.

Совет 6: Штетници и болести кои влијаат на Tabebuia Rosea

Еден Една од недостатоците на одгледувањето Tabebuia Rosea е тоа што е подложна на наезда од штетници и болести. Меѓу штетниците што го напаѓаат дрвото се вошките вошки, мешунките, пајаковите грини, полжавите и голтките. Прскањето со масло од ним може да помогне во контролата на мешунките и лисните вошки. За пајаковите грини, ќе ви треба митицид. Полжавите и голтките мора да се отстранат рачно.

Некои често поставувани прашања за грижата за Табебуја Розеа:

Исто така види: Чекор по чекор: Божиќен венец со штипки

Дали Ipe-Rosa е токсична?

Корените, лисјата, мешунките, семките и цветовите на дрвото се сметаат за токсични. Може да предизвика сува уста, проширени зеници, халуцинации и мускулна слабост доколку се проголта некој дел од дрвото.

Исто така види: Како да се нанесе термоколациона фластер во 7 чекори со помош на пегла

Кој е најдобриот начин на размножување наТабебуја Розеа?

Може да се размножувате од семиња од Tabebuia Rosea или исечоци од гранките на дрвото. За размножување на семето, собирајте семиња од мешунките откако ќе станат кафеави и ќе испукаат. Засадете ги семињата во саксии со добро исцедена почва. Вода за да ја одржува влажноста на почвата, а садници ќе се појават за околу 4 до 6 недели. Откако ќе се развијат лисјата, можете да ги пресадите садниците во поголеми контејнери.

При размножување од сечи, земете сечи од зрели стебла во рана пролет. Сечињата треба да бидат долги околу 12 инчи и дебели околу еден прст. Отстранете ја кората на крајот од сечењето. Потопете го во хормон за искоренување и ставете го во тенџере со влажна земја. Вода за да ја одржува влажноста на почвата. За околу 8 недели, расадот ќе се вкорени, по што може да се пресади во поголем сад.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.