Како да се грижите за Дамијана 8 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
за корени, можете да ги следите овие чекори. Земете корен од Дамијана, чакал, земја и контејнер. Ставете го чакалот и почвата во контејнерот. Потоа додадете ги корените на растението дамијана во чакалот и почвата. Покријте ги со земја и чакал, така што корените се покриени, но главното стебло е изложено. Потоа ставете го во најтоплиот, најсончев дел од куќата. По неколку дена ќе видите како расте растението Дамијана.

Прочитајте и други проекти за градинарство : Како да растете карфиол l Водич за почетници 6 чекори за сам градинарство

Опис

Turnera diffusa, позната и како дамијана, е растение со низок раст со жолти цветови и миризливи лисја. Типична полу-грмушка, дамијана не е вообичаено растение кое може да се најде во расадниците, но е посебно растение за чување поради некои од неговите уникатни квалитети. Damiana припаѓа на семејството на растенија Passifloraceae и може да се види како природно расте во Јужен Тексас, САД, Централна Америка, Мексико, Јужна Америка и Карибите.

Медицинско растение Damiana

Damiana е одлично градинарско растение поради многуте необични квалитети и придобивки уникатни за Дамијана. Се користи и за уредување на отворено. Оваа релативно мала, дрвенеста грмушка дава мали, ароматични цветови кои цветаат од почетокот до крајот на летото. Исто така, дава плодови со вкус сличен на смокви. Дамијана содржи есенцијални масла поради кои се вели дека растението има силен лут мирис, сличен на мирисот на камилицата.

Можеби најпопуларната употреба на дамијана е во медицината како лековита билка. Се користи за лекување на болести и заболувања како што се губење на апетит, нарушувања на меморијата, менструални грчеви, мигрена, нервоза, ревматизам, спазматичен, кашлица, вознемирен стомак и многу повеќе. За него се вели дека е растение афродизијак и се користи и за правење чај. Понекогаш растениетосе користел и за свечени прилики. Еве сè што треба да знаете за грижата за Дамијана дома во 8 лесни чекори.

Исто така види: Како да го отстраните мирисот на пржење од кујната

Чекор 1. Лисја

Зелените листови од нане на Damiana се видно назабени, фини и заострени и имаат прекрасен мирис. Должината на листовите ретко е поголема од 5 см. Поради релативно засечените лисни нерви, листовите се сегментирани. И листовите и стеблата се покриени со фини вродени влакна, давајќи му на целото растение меки чувство. Стеблото е зелено кај младите растенија и опстојува со возраста. Поради своите миризливи листови, дамијаната се користи за лекување на главоболки, некои форми на депресија, нервен стомак, запек, сексуални проблеми, за зајакнување и одржување на физичкиот и менталниот отпор и како афродизијак. Сувите листови од Дамијана често се користат како лековита билка.

Чекор 2. Цветање

Цветниот период за дамијана е генерално помеѓу почетокот на јули и крајот на септември. Потоа се појавуваат типичните жолти цветови кои секогаш се состојат од пет ливчиња и пентамерна чашка. Средината на цветот е малку потемна од рабовите на цветот. Цветовите се хермафродити и имаат дијаметар до 2 см.

Чекор 3. Локација

Даминаните се најсреќни на локација која добива четири до шест часа сончева светлинадиректно секој ден. Тоа е затоа што растенијата се родени во тропските и суптропските региони и се користат за сончеви и полно сонце локации. Ако имате дамијани кои растат во земјата на отворено, можете да ги ставите назад во големи контејнери со дренажни дупки на дното во поладни клими за да можете да ги преместите внатре за време на есента. Исто така, треба да го заштитите вашето растение Дамијана од силни ветрови, па ставете го на такво место.

Исто така види: индустриско ѕидно светло

Чекор 4. Почва: Како да се засади Дамијана

Дамјаните најдобро успеваат кога се засадени на отворено во песочна почва што брзо цеди. Растението не е многу барано во однос на типот на почвата, но се препорачува малку влажна, добро исцедена почва. Тресетските и глинестите почви не се добри за нејзиниот раст. Најлесното нешто што треба да се направи кога се подготвува почвата за дамијана е да се олабави почвата со песок.

Чекор 5. Наводнување

Младите дамијани треба редовно да се наводнуваат така што почвата да остане влажна додека расте растението. Кога наводнувате, внимавајте водата да стигне до корените на растенијата. Откако ќе се воспостави, намалете го наводнувањето бидејќи растенијата стануваат потолерантни на суша. Ако зеленилото стане црвено, зголемете ја фреквенцијата на наводнување или заштитете го растението од жешкото сонце. Во просек, наводнувајте ги растенијата така што првите 2 или 3 см од земјата се навлажнуваат. Оидеално е да се провери влажноста на почвата пред наводнување. Во топлата сезона полевајте почесто, а во есенските и зимските месеци можете да ја намалите количината на вода.

Чекор 6. Болести и штетници

Дамијаните се склони кон болести и штетници поради несоодветна грижа за растенијата. Во многу случаи, тоа доведува до наезда на темнокрилести габични комарци или грини. Типични грешки во грижата се премногу висока влажност во почвата и недостаток на циркулација на воздухот. Употребата на погрешни ѓубрива исто така може да доведе до недостаток на исхрана. Нормалните или универзалните цветни ѓубрива со елементи во трагови се подобри од типичните билни ѓубрива. Наједноставниот начин да се подобри циркулацијата на воздухот во дамијана е да се исече растението.

Чекор 7. Берба: Како да се реже дамијана

Ако дамијаната се користи како лековита билка, растението мора да се одгледува најмалку две години. Само тогаш можете да произведете доволно количество состојки. И цвеќињата и билката може да се берат. Важно е да се исуши билката. Луѓето во Мексико со векови користат дамијана во чајот. Во последниве децении, се користи за создавање на сладок ликер кој е спакуван во шише во облик на жена, за кое се вели дека е направен по модел на божица на Инките.

Чекор 8. Размножување

Дамиана може да се размножува преку нејзините корени и семето на Turnera diffusa. За лесно размножување

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.