Направете сам рустикално дрво светилка

Albert Evans 27-07-2023
Albert Evans

Опис

Осветлувањето прави чуда во декорот, а дрвената столна ламба е одлично решение за преклопено осветлување во областа.

Но, ако буџетот не ви дозволува да додадете дрвена светилка во секоја соба, сам си е вистинскиот пат.

Често, кога сурфаме на интернет, наоѓаме лесни и евтини идеи да направиме столна ламба, но не сите одговараат на стилот на специфичната декорација што сакаме.

Сакав светилка за столна ламба со идеја да направам рустикален абажур што ќе одговара на мојот декор на трпезаријата, но оние што ги најдов во продавниците за украсување беа многу скапи.

Значи, погледнав на интернет и најдов неколку лесни идеи за изработка на дрвени ламби, а онаа во ова упатство ги задоволи моите потреби бидејќи имаше прекрасен, вознемирен изглед. за да видите дали ви се допаѓа стилот и следете ги упатствата подолу за да направите една за вашиот дом.

Што ви е потребно за да ја направите рустикалната дрвена светилка DIY?

Во во прилог на сенка за светилка, потребни ви се 3 дрвени коцки и 1 квадрат или правоаголно парче дрво за да ја направите основата. Вашите алатки ќе бидат вежба и оган!

Чекор 1: Обележете го центарот на коцките

Користете линијар или лента за да го измерите дијагоналниот центар на секоја коцка.Обележете го центарот и две точки на секоја страна. Треба да имате означени три точки на секоја коцка.

Чекор 2: Дупчете ја коцката

Користете ја дупчалката за да направите дупка на означените точки. Треба да ја издупчите секоја дупка од врвот до дното.

Чекор 3: Дупчете дупка на страната на коцката

Една од коцките треба да има поголема дупка во центарот и соодветна дупка на страна за да го помине кабелот на абажурот низ него (видете ја сликата за подобро разбирање).

Чекор 4: Карбонизирајте го дрвото

За да им дадете на дрвените коцки рустикален и стар, држете ги над оган за да им дадете убав јагленисан изглед.

Чекор 5: Повторете

Направете го ова за сите коцки. Количината на пеење зависи целосно од вас. Ако преферирате друга завршница, можете да ги обоите во која било боја или да им дадете стареење. Не заборавајте да ја карбонизирате и правоаголната дрвена основа.

Готовите дрвени коцки

Еве како изгледаа моите дрвени коцки откако ги карбонизирав.

Чекор 6: Соединете ги коцките

Наредете ги коцките една врз друга за да ја формирате основата на дрвената светилка. Користете клинци во дупките за да ги споите коцките заедно.

Чекор 7: Изберете како да ги распоредите

Можете да ги распоредите порамнети или асиметрични. Го избрав второто за мојата сам по себе рустикална дрвена светилка.

Основата за столна ламба

Тукае основата на мојата асиметрична светилка за работна маса.

Чекор 8: Поминете го кабелот низ

Проверете дали последниот блок има дупка на страната низ која ќе помине кабелот. Поминете го кабелот преку страничната страна и надолу по централната дупка на секој блок од дрво.

Чекор 9: Исфрлете го кабелот од врвот

Турнете го кабелот низ централната дупка додека не стигнете до врвот.

Исто така види: Како да направите катче за читање во 11 чекори

Чекор 10: Прикачете го држачот

Заглавете ја млазницата во центарот на дрвениот блок. Ќе го формира врвот на дрвената светилка. Остатокот од светилката ќе се вклопи над него.

Чекор 11: Долниот дел

На долната дрвена коцка треба жицата да поминува низ дупката на страната, како правоаголникот на основата ќе биде под него.

Чекор 12: Прикачете ја основата

Поставете ја основата на долната коцка со завртки. Додадете ги завртките од дното како што е прикажано.

Основата на дрвена светилка

Основата на столната светилка е подготвена. Останува само да се додадат сијалицата и куполата.

Чекор 13: Прикачете ги куполата и сијалицата

Поминете ја основата на абажурот низ штекерот пред да ја вметнете сијалицата.

Рустикалната дрвена светилка сам на себе си

Еве ја дрвената светилка, подготвена за употреба. Тоа е една од најлесните идеи за столна ламба за да направите сам!

Како изгледа рустикалната светилка во мојата трпезарија

Користев стар абажур за да го направамНаправете сам рустикална дрвена светилка, но можете да направите абажур ако сакате.

Исто така види: 3 полесни и побрзи начини

Плус, дрвената коцка подлога е прилагодена на повеќе стилови на дизајн, во зависност од тоа како ја третирате. Можете да ги усогласите коцките оставајќи ги во нивната природна сурова состојба или да ги обоите во бело за да одговараат на модерна или минималистичка тема.

Осликајте ја златна за класична тема или луксузно светло жолта или сина за крајбрежна тема. Исто така, можете да ги распоредите дрвените коцки поинаку за да го промените изгледот.

Асиметричниот аранжман што го избрав е совршен за рустикална или селска тема, но аранжманот во права линија би одговарал на стилот подобро современ или модерен. Користејќи ја оваа идеја, ослободете ја вашата креативност за да и дадете уникатен шмек на дрвената светилка.

Уживајте и научете: DIY дифузер за есенцијални масла од дрво: 16 лесни чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.