8 совети за да не заборавите како да се грижите за заборавените: Цвеќе не заборавај ме

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Цветот што не ме заборави, Myosotis sylvatica , е попознат низ светот како цветот „не ме заборави“. Овој прекрасен цвет не ја разубавува вашата градина со своите бледо сини цветови; може да ја ублажи наездата на штетници, а истовремено да привлекува пеперутки во потоплите сезони.

Цветот што не ме заборави, иако не е многу популарен во Јужна Америка, е многу познат по своите лековити својства. Првично, Myosotis sylvatica доаѓа од различни делови на Европа. Денес, ова растение стана омилено за одгледување во градините, како и во затворени простории. Градинарите сакаат да го имаат ова растение наоколу бидејќи се бори против сите непријатни штетници и во исто време е исклучително лесно за нега.

Во зависност од тоа каде имате намера да одгледувате садници на цвеќиња кои не се заборавени, ќе треба да го организирате совршеното место за одгледување за тоа. Без разлика дали е внатре или на отворено, погрижете се да го одгледувате ова растение во полузасенчена област. Исто така, овие растенија лесно се шират, така што нивното одгледување во саксија значи дека ќе треба да ги сечете одвреме-навреме. Иако многу градинари предлагаат да не се сече, за да се промовираат здрави лисја и цветови во текот на постудените месеци. Да, споменавме дека можете да го одгледувате овој прекрасен цвет во затворен простор, но ви препорачуваме да го пресадите надвор подоцна.надвор. Ова ќе обезбеди цвеќињата да траат подолго и да го забрзаат растот.

Ајде да погледнеме во некои од лесните чекори што можете да ги преземете за тоа како да одгледувате заборавени во затворени простории.

Проверете повеќе совети за градинарство и други опции за растенија во затворен простор, како што се среќниот бамбус и англискиот бршлен.

Потребни материјали

Ако сте страствен градинар или „родител на растението“, веројатно веќе ја имате сета потребна опрема и алатки за да направите ваши заборавени цветни садници од семиња. Ако градинарството не е ваша работа, погрижете се да ги имате вистинските алатки и материјали за брзо растење на вашето растение!

 Ако сакате да започнете да го садите цветот што не ме заборави, ќе треба да купите. Овие цветни растенија во сенка бараат саксија, вода, земја и секако многу љубов и грижа. Бидејќи можете да ги одгледувате овие растенија во затворен простор, погрижете се да имате доволно голема саксија за да ги засадите. И, конечно, морам да кажам дека почвата мора да биде погодна за одгледување на заборавени.

Како да одгледувате незаборавни

Кога ги имате семките, ќе забележите дека семето на незаборавните цвеќиња не се екстремно мали. Овие семиња се помали во споредба со другите растенија од истата категорија. Кога го садите или сеете семето, погрижете се да го поставите секое семе на растојание од околу 3 см.од другиот. Ова ќе помогне да се промовира подобар раст додека корените почнуваат да се обликуваат.

Кога ги садите семето, погрижете се тоа да го правите во лето или дури и рана пролет. Овие растенија сакаат средно-високи температури и кога се уште се мали, најстудената клима може да им наштети.

Избор на вистинска саксија или саксија

Како што веќе споменавме, овие растенија имаат тенденција да растат многу густо кога ќе достигнат зрелост. Максималната должина што ќе порасне заборавениот цвет е околу 30 сантиметри. Ова не е секогаш случај, бидејќи овие цвеќиња имаат тенденција да растат само до 6 до 8 инчи во исто време под соодветни услови.

Исто така види: Лесно сам: Како да направите тркалезна рамка за огледало

Имајќи ја вистинската вазна или тенџере ќе ја направи целата разлика. Побарајте тенџере длабоко околу 20 см. Запомнете, ако сакате да ги одгледувате овие растенија во затворен простор, саксија од 20 см ќе биде вистинскиот избор додека не треба да ги пресадите подоцна. На отворено, но сепак растете во саксија, погрижете се да имате нешто пошироко и подолго отколку подлабоко. Ова ќе помогне да се промовира грмушка грмушка со многу светло обоени цвеќиња.

Додавање почва

Откако ќе ги добиете семките и вазната или садот, сега можете да ја додадете почвата. Најдобра е соодветна мешавина на лесна, лабава почва. Можете да додадете NPK ѓубриво за да го подобрите квалитетот на почвата. Не додавајте премногу ѓубриво, бидејќиова ќе ја направи почвата премногу богата и може да ги „изгори“ корените на цветот.

Исто така види: Ароматизирана свеќа сам: Погледнете како да направите украсни свеќи со еукалиптус во 7 лесни чекори

Засади го семето на растението што не ме заборави.

Ставете ги семките од заборавените цветови на околу 1 cm длабоко во почвата.

Покријте ги семињата

Откако ќе ги ставите семките во земја, сега можете да ги покриете со земја. Помалите семиња треба да се садат поблиску до површината отколку поголемите семиња. Затоа, ставете тенок слој земја над семињата.

Полевајте ги семките од заборавените цветови

Откако ќе се засадат, можете веднаш да ги наводнете незаборавните цветни садници. Не треба да ги натопувате семките, но ќе мора да следите кога да наводнете. Во суштина, штом семето ќе почне да никнува, можете да наводнувате секој ден, никогаш не натопувајќи се. Релативно е лесно ако знаете како да одгледувате и да се грижите за цвеќињата кои не се забораваат. Овие цветови уживаат во услови на полусенка и влажна почва, особено во раните фази на растот. Откако ќе почнат да се формираат цвеќињата, полевајте секој ден додека не се сменат годишните времиња повторно. . Ако одите во затворен простор, би препорачал добар прозорец на полу-засенчени, па дури и целосно сонце, особено во рана пролет. Штом натемпературите почнуваат повторно да растат во средината на летото, ќе треба да го преместите садот во полузасенчена област.

Можете дури и да се обидете да го одгледувате во добро осветлена област без директна сончева светлина во потоплите клими. За да растете на отворено, побарајте полузасенчена површина под дрво. Ова ќе биде совршено за летни услови за растење. Кога растете на отворено, полевајте рано наутро или доцна попладне, но никогаш во најтоплиот дел од денот.

Одгледувањето на незаборавен цвет е едноставно и пријатно да се има дома. Во градината, тој е совршен заштитник за други чувствителни растенија и цвеќиња, бидејќи се бори со штетници и други инсекти. За среќа, овој цвет сака да привлекува пеперутки, па никогаш нема да имате досаден момент кога овие прекрасни растенија ќе почнат да цветаат.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.