Како да го исчистите обоениот нерѓосувачки челик: чекор по чекор што ќе остави сè ново

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Производите од нерѓосувачки челик се миленик на многу семејства: покрај модерниот и сјаен изглед, овие парчиња се многу интересни затоа што не рѓосуваат.

Од апарати до прибор и мијалници, не може да се негира убавината на парчињата, особено во кујната.

Меѓутоа, секој што поседува прибор и апарати од не'рѓосувачки челик знае дека не е лесно финишот да биде сјаен и без гребнатини, бидејќи дамките од вода остануваат на површината, што ја попречува убавината на парчето.

Покрај тоа, ефикасното чистење од нерѓосувачки челик е од суштинско значење, бидејќи ги задржува деловите подолго, обезбедувајќи заштеди со можни потреби за замена.

Ако се прашувате кое е најдоброто решение за чистење на прибор за јадење, тави или мијалници од нерѓосувачки челик, веројатно сте наишле на некои производи за специфична употреба.

Сепак, многу понекогаш овие производи не да го испорачаат финишот што го ветуваат и може да го извалкаат или трајно да го оштетат финишот на вашите апарати и апарати од нерѓосувачки челик.

Затоа најдобро решение за чистење од нерѓосувачки челик е да користите состојки за домаќинството како сода бикарбона, оцет и сапун од кокос.

Овој туторијал дава чекор-по-чекор водич за тоа како да се исчисти четканиот и стандардниот нерѓосувачки челик. И се што ќе ви треба е лесно чистење дома.

Погледнете го овој совет „Направи сами“.чистење и домашна употреба!

Чекор 1: Како да ги исчистите производите од нерѓосувачки челик

За да го започнете процесот, треба да изрендате ½ парче кокос сапун. Ќе влезе во растворот за чистење што ќе го направите во следните чекори.

Чекор 2: Додадете зовриена вода

Потоа истурете вода што врие во садот што го содржи кокосовиот сапун што го рендано.

Чекор 3: Измешајте го сапунот во водата додека не се растопи

Измешајте ги состојките во садот додека сапунот целосно не се раствори.

Чекор 4: Додадете оцет

Измешајте 3 лажици оцет во растворот со сапуница.

Чекор 5: Додадете сода бикарбона

потоа додадете 3 лажици печење сода. Смесата ќе се пени кога ќе го направите ова.

Чекор 6: Добро измешајте и оставете да се излади

Добро измешајте ја смесата и почекајте да се олади пред да започнете со чистење.

Чекор 7: Чистење садови, апарати или прибор од нерѓосувачки челик

Откако ќе се олади, можете да го користите домашното средство за чистење за чистење на прибор за јадење, апарати, шпорет или кој било друг кујнски предмет од нерѓосувачки челик . Еве, ќе користам електричен котел од нерѓосувачки челик за да покажам.

Чекор 8: Нанесете го растворот на сунѓер и нежно тријте

Потопете го сунѓерчето во смесата за чистење и нанесете го на делот од нерѓосувачки челик од вашиот прибор. Нежно тријте.

  • Видете исто така:Како да исчистите многу извалкана фризерка.

Чекор 9: Исплакнете со мек сунѓер

Користете ја меката страна на сунѓерчето за да ја избришете смесата за чистење на котел. Исплакнете го сунѓерчето со вода и повторете додека смесата целосно не се отстрани.

Чекор 10: Време е да ја полирате површината

Потоа земете крпа од микрофибер натопена со оцет и употребете ја за да исчистете ја површината на нерѓосувачкиот челик додека не заблеска и не се размачка.

Чекор 11: Восхитувајте се на резултатот!

Можете да ја видите сјајната површина на котелот по чистењето. Изгледа дури и како нов!

Совет: Ако чистите сребрени садови, ставете ги во плитка чинија и потопете го во вашиот домашен раствор за чистење пред да го исчистите и исплакнете со вода. Избришете со крпа од микрофибер за да направите сребрениот прибор да блесне.

Исто така види: Како да направите топка од конци (целосно чекор по чекор)

Како да исчистите мијалник од не'рѓосувачки челик: Чекор 1

Иако можете да го користите истиот раствор за чистење на мијалник од не'рѓосувачки челик , важно е да се исчисти и цевката под мијалникот за да се елиминираат мирисите и остатоците од храна.

Овде ќе споделам едноставен метод за чистење на мијалници од нерѓосувачки челик. Чистењето на мијалникот нека биде дел од вашата секојдневна рутина веднаш по миењето на садовите. На овој начин, вашиот мијалник секогаш ќе свети.

Чекор 2: Тријте ја смесата за чистење

Потопете го сунѓерчето во смесата за чистење, а потоа исчистете го мијалникот.

Чекор 3: Исплакнете со мекиот дел одСунѓер

Користете го мекиот дел од сунѓерот за да го отстраните домашниот раствор за чистење, исплакнете го по потреба.

Чекор 4: Исплакнете со топла вода

Потоа истурете топла вода по целата површина на мијалникот за да ги отстраните сите остатоци од маснотии.

Чекор 5: Истурете сода бикарбона во одводот

Сода бикарбоната натриум апсорбира мириси, па додадете малку во одводот и оставете го да отстои неколку минути.

Чекор 6: Истурете го оцетот во одводот

Потоа истурете малку оцет во одводот. Киселоста на оцетот ќе ги раствори нечистотијата и маснотиите кои се заробени во одводната цевка.

Чекор 7: Истурете топла вода во одводот

Сијте малку топла вода во одводот за да елиминирање на отпадот и мирисите.

Предупредување: Погрижете се водата да е топла, но да не врие. Во спротивно, може да го оштети или стопи водоводниот систем.

Чекор 8: Погледнете го мијалникот од нерѓосувачки челик како целосно сјае!

Погледнете колку беспрекорно изгледаше мијалникот од нерѓосувачки челик откако го исчистив!

Исто така види: Упатство како да се наслика електрична печка

Ви се допаѓа советот? Затоа искористете ја можноста да ги видите и овие 12 неверојатни начини како да го користите оцетот при чистење!

А вие, дали имате совети за чистење на нерѓосувачки челик? Имате прашања? Оставете го вашиот коментар!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.