Како да се грижите за Оливеира во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Иако добро познатата маслинка (која има научно име: olea europaea) може да ја поврзете повеќе со плажа и мирна средина отколку со сопствен двор, можно е да се засади, одгледува и одржувајте ја вашата сопствена маслинка, благодарение на нашиот водич за тоа како да се грижите за маслиново дрво!

Факт е дека маслините се медитерански дрвја, но тие можат многу добро да се одгледуваат овде во Бразил и добро се прилагодуваат на нашата клима. Овој вид на дрво има импресивни зелени лисја, бавен раст и компактна големина, па затоа се убави за садење на улици и градини.

Исто така види: 6 совети за учење како да се грижите за папрат

Некои совети како да се засадат маслинови дрвја се: засадете ги директно во земја, во градините или цветните леи за шармантен декор на отворено, или користете саксија за да го одгледувате вашето дрво во затворен простор. Во секој случај, може да преживее и да расте здраво. Но, за да се случи тоа, треба да следите неколку едноставни совети (вклучувајќи и како да исечете маслиново дрво) пред да соберете здрави плодови. Проверете ги овие совети:

Чекор 1: Изберете идеална локација

За да имате здрава билка, обидете се да ја засадите вашата маслинка на место што ја рекреира оригиналната медитеранска средина на оваа тип на дрво. Тоа значи: топло и сончево место.

Чекор 2: Треба да се внимава на почвата на маслиновото дрво

За вашата маслинка да расте на здрав начин, таа е важновнимавајте со почвата каде ќе ја засадите!

Почвата мора да биде добро исцедена и газирана, подготвена за овој вид на растенија, на длабочина од најмалку 80 сантиметри. Садењето на вашата маслинка во плитка дупка во земјата може да предизвика поплавување на растението, асфиксија и болести на коренот.

Друг важен совет: држете се подалеку од многу песочни почви, кои имаат мал капацитет за задржување вода. Овој тип на почва ќе бара дополнителна грижа од ваша страна во однос на наводнување и ѓубрење на дрвото. Понатаму, почвите со повеќе од 35% глина се исто така несоодветни за маслинови дрвја бидејќи тие акумулираат премногу вода. Совршените почви за овој вид растенија се камените (особено оние со многу чакал).

Совет за pH: Идеалната почва за садење маслиново дрво треба да има pH над 5,5, но колку е поблиску до 6,5, подобро за вашите маслинови дрвја.

За да дознаете како да ја измерите pH вредноста на вашата почва, погледнете го ова друго упатство што го најдовме овде на веб-страницата homify!

Чекор 3: Како правилно се наводнува

Иако маслиновите дрвја се многу отпорни, им треба точна количина на вода за да преживеат. Кога ја садите вашата маслинка, погрижете се да ја одржувате почвата влажна, но не и влажна.

Во сезоната на растење, полевајте ја вашата маслинка неделно во текот на првата година (или секогаш кога првите 5 см од почвата се суви). Може да биде и аодлична идеја да се планира систем за наводнување капка по капка за првата година, особено за најжешките летни месеци. Ако сакате неколку совети како да направите таков систем за наводнување, го имаме ова друго градинарско упатство кое ве учи како да направите наводнување капка по капка!

Штом ќе се воспостави вашата маслинка, намалете го обилно наводнување на околу еден еднаш еден месец.

Совет за маслинки засадени во саксии: За да ја одржувате вашата маслинка засадена во саксии, препорачуваме да користите саксија направена од глина или дрво; пластичното тенџере држи повеќе вода и може дури и да го убие вашето дрво.

Чекор 4: Како да исечете маслиново дрво

Запомнете дека маслиновото дрво може да толерира драстично кроење. Ова ќе го зајакне дрвото и ќе предизвика плодот на маслиновото дрво да расте изобилно при новиот раст на растението.

Кастрењето е важно за да се помогне во контролата на растот на дрвото и да се подобри неговото производство на плодови. Овој совет е за зрели растенија.

На растечките растенија, за најдобри резултати, направете минимално кастрење во текот на првите четири години на дрвото (само доволно за да му помогнете да ја одржи својата форма).

Започнете со кастрење дрвото набргу откако неговите цвеќиња ќе завршат со цветање во пролет. Престанете со кастрењето откако плодот на маслиновото дрво ќе созрее наесен, само да се ослободите од старите, заболени гранки.

Исечете говрвовите на гранките само покрај точката каде што гранката се поврзува со новите лисја. Можете да ги исечете гранките на маслинката до која било големина што сакате, но погрижете се да не се пократки од 6 инчи на дрвото.

Чекор 5: Внимавајте на лисјата на дрвото

Маслиновите дрвја се познати по нивните впечатливи сребрени листови кои можат да ја надополнат вашата градина/дом и да изгледаат убаво кога се комбинираат со други растенија. Но, покрај размислувањето за визуелната естетика на вашето растение, гледањето во листовите на маслиновото дрво може да открие и индиции за неговото здравје. Од листовите може да се знае дали дрвото боледува од штетници или болести, на пример.

Чекор 6: Како да се справите со штетниците и болестите на маслиновото дрво

Иако маслиновото дрво е отпорно растение, обично без инсекти и болести, сепак постојат некои штетници и болести кои можат да го нападнат ова растение.

Како што е „окото на паунот“. И иако болеста позната како пауново око не е фатална за вашата маслинка, таа предизвикува вашето растение да изгуби многу повеќе лисја и ја намалува неговата виталност.

Оваа болест, која е предизвикана од влага, можете да ја откриете преку мали темни дамки (со светло прстен околу него) на листовите од маслинка. За среќа, овој проблем може да се реши (дури и да се избегне) со прскање на вашата маслинка со мешавина од бакар (кога лисната пупка е во мирување).Додека го правите овој третман, искористете ја можноста да ги исечете и заболените лисја и да спречите понатамошно ширење на болеста.

Друг проблем на кој треба да се внимава на маслиновите растенија е волнената вошка, штетник во воздухот кој наликува на памук. Овој проблем, кој често се среќава во топла клима, предизвикува и опаѓање на листовите и може лесно и ефикасно да се третира со мешање на течноста за миење садови и вода во шише со распрскувач. Едноставно испрскајте ја смесата на погодените области на вашето дрво и оставете ја да делува.

Исто така види: Непогрешлив совет: Како да го исчистите фрижидерот и да мириса во 7 чекори

Чекор 7: Како да се справите со мравките во вашата маслинка

Мравките кои се обидуваат да ги проголтаат вашите и целата маслинка може да направи хаос во вашата градина. Иако можеби нема секогаш да можат да уништат дрво, мудро е да се преземат мерки на претпазливост во моментот кога ќе видите мравки во близина на вашите маслинови дрвја (или кое било друго дрво, за таа работа).

• Измешајте раствор од 30 капки масло од нане во околу 3,5 - 4 литри вода. Истурете го овој раствор во шише со распрскувач и испрскајте го на вашето дрво. Бидејќи мравките мразат пеперминт, ова е сигурен начин да ги исплашите.

• Ставете неколку мамки од мравки околу вашето дрво за да ги фатите.

• Испрскајте мешавина од вода и бибер на дрвото да ги обесхрабри мравките да го истражуваат понатаму.

• Одлучете се за инсектицид за да го исплашитемравки и други инсекти кои се хранат со сок.

Дали знаете некои дополнителни трикови за одгледување маслинови дрвја?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.