Направете тенџере украсено со капак од животинско потекло со само 3 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Не мора да организирате тематска забава или посебен настан за да направите забавни украсни предмети. Во моментов, многу млади луѓе бараат нови начини за повторна употреба на стари предмети и материјали околу декорацијата на нивните домови. Додека зголемувањето на велосипедот може да биде корисно за планетата и одржливоста, исто така ве учи како да бидете креативни кога имате ограничени ресурси. „Животинските тегли“, или тенџере украсено со животински капак, е еден од најновите „трендови“ на Интернет. Сме виделе како многу други луѓе ги прават, и иако вообичаено се користеа само за роденденски забави на тема циркус или шума, решивме да ги користиме за украсување.

За овој лесен туторијал во 3 чекори за тоа како да направите украсена стаклена тегла, решивме да ги претвориме теглите во практични и забавни предмети што може да ги имате низ куќата. Овие тегли за организатор можете да ги користите за ситници како панделки, спојници за хартија, во бањата за чување памучни пупки и памучни брисеви или во кујната за складирање бонбони и колачиња. Нема ограничување за тоа што можете да направите со украсни саксии сами. Ако сте како мајка ми која спаси илјадници работи од моето детство, веројатно веќе имате кутија полна со пластични миленичиња подготвена за повторно користење во овој проект. А ако имаш мали деца, сигурен сум дека имаат неколку.миленичиња кои повеќе не играат.

Правењето тенџере со животински врв е забавна активност во која може да ужива целото семејство. Покрај тоа што е најлесниот „направи сами“ што ќе го видите денес, овој проект е совршен бидејќи ќе можете да се ослободите од сите празни ѕидарски тегли што лежат низ куќата, а исто така ќе имате малку време да ги исчистите кутиите за детски играчки. . Со малку спреј за боја и лепак, можете брзо да ги направите овие украсни саксии со животински капаци.

Овие украсни саксии се одлични и за подарок, на крајот на краиштата, кој не сака да има уникатен и персонализиран предмет за украсување во својот дом! Но, ако ова „направи сам“ не е она што го баравте за да го дадете тој посебен подарок, како да направите освежувач? Можете да научите и како да направите штанд за торта!

Соберете ги сите материјали што ќе ви бидат потребни

За оваа занаетчиска активност, прво ќе треба да соберете неколку материјали. За нашиот туторијал користевме стари пластични животни кои веќе ги имавме од претходен сам проект. Доколку имате мали пластични животни кои веќе немаат цел, можете да ги користите!

Исто така види: Како да направите полица за вино во 11 чекори

Избравме да ја избереме големината на стаклениот сад според големината на пластичното животно. Не сакате капак со животно кое е преголемо или премало. Како и да е, не постои правилно или погрешно бидејќи ова е аЦелосно креативна активност сам. Второ, погрижете се да имате универзален супер лепак, стаклени тегли со капаци (како ѕидарски тегли) и боја со прскање. Можете да ги направите сите во иста боја или да обоите секој во различна боја.

Овој проект можете да го направите и со пластични садови и да го насликате целиот сад наместо само капакот. Решивме да го направиме со стаклени тегли за да можете да ја видите внатрешноста на теглата. Но, како и секој сам проект, искористете ја вашата креативност и материјалите што ги имате на располагање дома.

Чекор 1: Изберете ги животните што ќе ги користите и залепете ги

Одлучете кои животни дали сакате да ставите во вашите украсни саксии. Откако ќе одлучите кое животно ќе го користите во која стаклена тегла, можете да ги залепите вашите животни со помош на супер лепак. Не препорачуваме да користите топол лепак бидејќи полесно се вади од мазни површини како што се капаците на стаклените тегли.

Во некои случаи, можете да ставите повеќе од едно животно на секој капак, но во зависност од тоа која е вашата намена за саксиите украсени со животински капаци, додадете само едно за да го направите поминималистички. Сум видел родители и наставници како им помагаат на децата да создадат цела зоолошка градина со лепење на повеќе животни во поголеми саксии поради нивната содржина.

Исто така види: Орбеа Вариегата: Како да се грижите за Орбеа Вариегата со 6 непогрешливи совети

Откако ќе се залепат, оставете животното и капакот да се исушат околу 20-30 минутиминути.

Чекор 2: Насликајте го пластичното животно и капакот на теглата

Штом супер лепилото целосно ќе се исуши, можете да ги однесете капаците со животното во отворена просторија и вентилирани. Откако ќе имате место каде што можете да испрскате боја, можете да ги испрскате капакот и животното со неколку слоеви боја. Не заборавајте да го покриете подот каде што се слика.

Бидејќи оваа активност ви овозможува да бидете креативни колку што сакате, потоа можете да го обоите капакот со прскање во различна боја од животното. Во една претходна активност „Направи сами“, ги обоивме капите бели, а животните црни и обратно. Меѓутоа, ако сакате да користите две различни бои, прво насликајте го капакот и животното посебно, а потоа залепете ги животните на капаците. За роденденски забави, можете да ги обоите капите и животните во светли неонски бои. За туширање за бебиња, предлагаме да користите пастелни тонови.

Гледајќи дека нашите тегли со животински врв ќе се користат за складирање на предмети за домаќинството, а можеби и некои прехранбени производи, се одлучивме за едноставна бела боја за да одговара на декор и внатрешноста на остатокот од куќата. Едноставно и креативно - но со елегантен допир.

Откако ќе го обоите капакот на украсното тенџере со неколку слоеви спреј, проверете дали се добро обоени сите страни и детали на животното и капакот.

Оставете да се исушинеколку минути како што е наведено на пакувањето.

Чекор 3: Уживајте во вашата стаклена тегла украсена со животни

Кога ќе завршите со бојадисување на капаците на стаклените тегли и животните , и тие се правилно исушени, сега можете да ги ставите капаците на теглите за конзервирање.

Ако сакате да додадете дополнителен вкус, можете да завиткате шарена лента околу средината на теглата, особено ако планирате да ги користите теглите на детска роденденска забава, туш за бебиња или да ја подарите некој како подарок.подарок.

Ова тенџере украсено со животински капак сега може да се користи како што сакате!

Тада! Финалниот производ! Овде ќе видите дека избравме да ги обоиме капаците и животните со обичен бел спреј, а овие држачи за организатори ќе служат за складирање на занаетчиски материјали.

Бидејќи теглите со животински капак се толку лесни и едноставни за правење, ве охрабруваме да ја испробате оваа активност со група деца. За време на училишниот распуст или кога се на одмор, тоа им овозможува да бидат креативни и да направат нешто сами (со надзор од возрасен, бидејќи суперлепилото може да биде опасно). Дополнително, ви дава можност да им дозволите да им даваат нови дестинации на малите играчки што се стопирани. Поучувањето за надградба на велосипед од мали нозе е одличен начин да се промени светот малку по малку.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.