Водич за светилка чекор по чекор со пластични лажици

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
Крафт хартија

Опис

Кога станува збор за DIY проекти, осветлувањето ужива посебна репутација. Тоа е затоа што осветлувањето, без разлика дали е за внатрешни или за надворешни простори, не само што има функционална моќ да го осветли просторот, туку и да ја подобри декорацијата на таа средина.

Оваа причина нè носи до денешниот Водич кој ќе ве научи како да направите лажичка ламба, за ова ќе ни треба и пластично шише и некои други состојки по ваш избор. Кога ќе се комбинираат заедно, изгледот на овие пластични сет лажички ќе додаде уникатен стил на вашето шише за домашни миленици и ламба за лажички „направи сам“ за кои сигурно би платиле малку повеќе во продавницата.

И тоа нè носи до денешниот Водич кој ќе ве научи како да направите абажур со само неколку пластични лажици, пластично шише и уште неколку состојки по ваш избор.

Кога ќе се комбинираат заедно, изгледот на сите овие пластични лажици ќе додаде уникатен стил на вашата ламба за лажички „Направи сами“, за која сигурно би платиле малку повеќе во продавницата.

Значи, ајде да видиме како да направиме светилка од неколку пластични лажици во овој чекор по чекор упатство за светилка за лажички...

Чекор 1. Подреди ги материјалите

Додека ги организирате материјалите за овој водич за правење пластична лажичка светилка, размислете каде стеможете да најдете комплет соодветни пластични лажици. Ако имате лажици сокриени во фиоки или ви требаат нови, ви препорачуваме да користите обични бели лажици, бидејќи неутралната боја одлично се вклопува со речиси секој проект за декорација. Плус, ви овозможува да го преместите и преместите светлото од лажичката „Направи сам“ каде и да посакате без да се судрите со другите бои во вашиот дом.

Додека ги собирате соодветните материјали за овој водич, размислете каде можете да набавите соодветни пластични лажици. Ако веќе некаде имате купче складирано во фиока или треба да набавите нови, ви препорачуваме да користите обични бели лажици, бидејќи оваа неутрална боја одлично се вклопува со речиси секој проект за декорација. Плус, ви овозможува да ја преместите и преместите вашата ламба за лажички DIY каде што сакате без да се судрите со другите бои во вашиот дом.

Но, ако веќе имате друга боја освен бела за вашата светилка со пластични лажици, погрижете се сите лажици да бидат во иста нијанса.

Исто така види: Како да направите вазни украсени со дрвени мониста

Што се однесува до големината, изберете ги сите ваши пластични лажици со иста големина. Освен ако не сте доволно искусни со ваков тип на проекти за да знаете како лесно да ги испреплетувате лажиците со различни големини, што значи да ја прилагодите вашата шема предвреме за да избегнете невешт парче декор.

Чекор 2. Подгответе ја вашаталажици

Една по една, одделете ги вашите пластични лажици и исечете ги нивните рачки. Ако претпочитате да сечете со ножици или со нож или со помошен нож, погрижете се вашата алатка да се сече право и чиста.

Можеби ќе бидат потребни неколку обиди пред да го пронајдете вашиот ритам за сечење лажички, затоа само отфрлете ги лажиците што се кршат нерамномерно.

Совет: Не сечете веднаш под главата на лажицата; оставете и дел од кабелот за подоцна да го олесните украсувањето и лепењето.

Чекор 3. Исечете го дното на пластичното шише

Исчистете и исушете соодветно пластично шише кое ќе стане јасна сенка на светлото на пластичната лажичка светилка. Користејќи ги ножиците или ножот, отворете го дното на шишето каде што ќе ја вметнете сијалицата, бидејќи тоа е полесно отколку да се обидувате да го ставите низ вратот на шишето, што е многу потенко.

Основата на шишето, преостанатиот дел што ќе го украсиме за една минута, ќе биде „светлата сенка“, која ќе виси надолу.

Чекор 4. Дефинирајте ја вашата шема на лажица

Се надевам дека веќе сте ја дефинирале шемата што сакате да ја дизајнирате со пластичните лажици. Со нивните преклопени глави, прилично е лесно да се направи совршена испреплетена шема која им овозможува на пластичните лажици да се наредат рамномерно и цврсто, малку преклопувајќи се една со друга.

Исто така види: Направете сами: Оригами декорација на книги

Препорачуваменаредете ги лажиците на некоја површина за да бидете сигурни дека сте задоволни со дезенот или не. Потоа тестирајте го овој привремен шаблон, користејќи лента за маскирање за да ги задржите парчињата на своето место.

Иако можете да си играте со различни модели и насоки за да создадете уникатни ефекти за вашата пластична ламба за лажички, не избирајте дизајн за кој ќе бидат потребни часови и часови за да се заврши.

Чекор 4.1. Лепете ги лажиците на шишето

Можете да го запалите пиштолот за топол лепак откако ќе бидете задоволни со шемата на лажицата.

• Нанесете топол лепак на врвот на лажицата што е најблиску до рачката. Притиснете го цврсто на шишето - вашата светилка - неколку секунди додека не бидете сигурни дека лажицата е залепена.

• Продолжете да ја лепите втората лажица, а потоа и третата, последователно, додека не ја покриете целата површина на шишето, со што ќе биде невозможно да се види внатрешноста на шишето однадвор. Според нашиот пример, сите ваши лажици треба да бидат рамномерно залепени. Ако треба да направите какви било прилагодувања на лажиците, направете го тоа пред да се исуши лепилото.

Совет за дизајн: Ако сакате да заслепите со пластичната светилка за лажичка со некои бои, сјај или кристали, направете го тоа веднаш, но погрижете се да не претерате.

Чекор 5. Вметнете ги електричните жици

Со глобусот прикачен на вашиотелектрични жици, вметнете го низ долниот отвор на шишето, а потоа повлечете го назад низ горниот врат/дупка на шишето.

Чекор 6. Ставете ја устата преку вратот на шишето

Доколку е потребно, можете да го задржите капачето на шишето и само да издупчете дупка во него за да помогнете во одржување на електричната енергија кабел од ламбата на место. Ако не, едноставно вметнете го изливчето во горниот отвор на шишето за да помогнете да ја задржите сијалицата на своето место.

Чекор 7. Прикачете ја сијалицата на изливот

Погрижете се сијалицата да не се загрее премногу бидејќи може да ја оштети внатрешната површина на пластичното шише што може да се стопи.

Чекор 8. Вклучете ја вашата нова пластична лажичка

Закачете ја вашата нова пластична лажичка и видете каков вид на осветлување/амбиент додава во вашиот простор.

Совети за вашата пластична ламба за лажички сам:

• Секогаш исклучувајте го светлото кога светилката не се користи, бидејќи тоа го намалува ризикот од пожар;

• Не ја надминувајте количината на вати рекламирана на вашата светилка, бидејќи тоа може да предизвика топење или дури и запалување на лажиците;

• За да избегнете премногу топлина во абажурот, изберете флуоресцентни светилки, бидејќи тие произведуваат помалку топлина од светилките со вжарено.

Прочитајте и други проекти за украсување сами за да му дадете нов изглед на вашиот дом: 10 чекори: Направете сам палма лист со

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.