Сеење во лушпа од јајце: Како да се засади во лушпа од јајце во 9 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Повеќето градинари користат семиња за сеење семиња и одгледување садници додека не се пресадат. Тука дури и покажавме неколку идеи како да сее семе дома.

Растењето семе секогаш се препорачува да се прави во затворен простор за да се заштитат садниците од ветер, сонце и инсекти, кои можат да ги изедат семето. садници.

Меѓутоа, многу луѓе користат готови купени материјали за сеидба. Ова, покрај тоа што додава непотребен трошок за градинарството, го зголемува нивото на отпад што подоцна ќе треба да се фрли.

Одржлива алтернатива се картонските семиња, кои исто така се едноставна и лесна опција за правење, но кои имаат тенденција да се натопуваат при наводнување.

Значи, наместо сите претходни идеи, дали сте размислувале да сеете семе во лушпи од јајца?

Јајцата често се користат како ѓубриво за растенијата (Можете проверете овде како да направите ѓубриво од лушпи од јајце). На крајот на краиштата, калциумот е суштинска хранлива материја за растот на растенијата, а лушпите од јајцата содржат калциум карбонат. Така, садниците што ќе ги засадите во куќата за јајца побрзо добиваат хранлив поттик. Исто така, штом лушпите од јајцата се распаѓаат, тие ја збогатуваат и ја оплодуваат почвата.

Кои се придобивките од учењето како да се засадат семиња во лушпи од јајца?

- Лушпи од јајцасе еколошки и здрав избор за растенијата бидејќи се распаѓаат во почвата и обезбедуваат суштинска исхрана на зеленилото, вклучувајќи калциум и азот. Затоа, можете директно да го засадите расадот што израснал во лушпата од јајцето во почвата без да му нанесете никакви проблеми на растението.

- Садниците од лушпи од јајца се исплатливи бидејќи можете да ги зачувате искористените лушпи од јајцата за да ги одгледувате семиња.

Како да растете во лушпа од јајце: Какви растенија растат во лушпи од јајце?

Можете да одгледувате речиси секое растение во лушпа од јајце, вклучувајќи билки, зеленило и зеленчук. Сепак, доматите, модрите патлиџани и пиперките имаат најголема корист од овој тип на одгледување, бидејќи калциумот го спречува гниењето на врвот на цветот. Други растенија, вклучувајќи блитва, амарант, спанаќ, брокула и карфиол, кои се богати со калциум, можат да имаат корист од зголемениот калциум што го добиваат од одгледувањето во лушпи од јајца.

Чекорите што треба да ги следите ќе ви покажат како да се засади на лушпи од јајца! Проверете:

Чекор 1: Скршете ги јајцата за да направите дупка на врвот

Пред да отворите јајце, дали да направите омлет или да го користите во тесто за колачи, мора да научите правилно да ја пукате лушпата. Најдобар начин е да направите дупка на врвот за подоцна да можете да ја користите лушпата од јајцето како мала вазна (види слика).

Чекор 2: Испразнете ја лушпата од јајцето

Отстранете ја белката и жолчкатаниз дупката во школка. Можете да ги зачувате за да ги користите во рецепти. Алтернативно, можете да ги зачувате лушпите од јајцата додека ги користите при готвењето, чувајте ги додека не можете да ги засадите семките.

Чекор 3: Измијте ја лушпата од јајцето

Измијте ја лушпата под млаз вода за да исчистете ја внатрешноста и надворешноста. Можете да користите четка за заби со меки влакна за нежно да ја исчистите и да ги отстраните остатоците од внатрешноста на лушпата, ако сакате. Бидете нежни за да не се скрши или пукне лушпата.

Чекор 4: Гответе ја лушпата

Важно е да се стерилизира лушпата за да се осигура дека нема патогени да го попречуваат растот на јајцата.семиња. Ова можете да го направите со варење на лушпите од јајцата во тенџере со вода на шпоретот неколку минути.

Чекор 5: Направете дренажна дупка

Отстранете ги лушпите од водата што врие вода и, по ладењето, со дебела игла или шајка на дното направете мала дупка која ќе служи како дренажа. Ова ќе спречи водата да се собира во лушпата и да ги гнили корените на садниците.

Чекор 6: Наполнете ги лушпите од јајцата со земја богата со органска материја

Ставете ги лушпите во кутијата од јајца за да ги држат исправени кога ги полнат со земја. Наполнете ги јајцата со земја богата со органска материја или користете домашен компост.

Чекор 7: Засадете ги семињата

Со прстот направете мала дупка во почвата и ставетесемето во него. После тоа, добро наводнувајте за да се навлажни почвата.

Чекор 8: Наводнувајте редовно додека не никнат садниците

Продолжете со редовно наводнување додека не никнат садниците. Тоа може да потрае неколку недели, во зависност од растението. Откако расадот има повеќе од 6-8 листови, можете повторно да ги засадите во земја или во поголем сад.

Чекор 9: Како да го засадите расадот со лушпата од јајцето

Подгответе ја почвата каде што ќе го засадите расадот.

Следно, ископајте дупка во земјата што е доволно голема за да ја поставите лушпата од јајцето со расадот.

Притиснете ја лушпата надолу од јајцето нежно за да се распадне пред да се засади расадот во почвата. Ова ќе помогне побрзо да се скрши кората и да се оплоди почвата.

Растете здрави растенија

Внимавајте на вашите садници додека растат во здрави растенија! Можете дури и да одгледувате семки од цвеќиња на овој начин ако сакате да имате садници подготвени навреме за секоја сезона.

Уште неколку совети за користење лушпи од јајца во градината:

Исто така види: Како да исчистите термос во 10 брзи чекори

- Лушпите од јајца може да се користат како ѓубриво за растенијата, бидејќи тие содржат калциум. Додека азот, фосфор и калиум се трите главни хранливи материи што се користат за оплодување на растенијата, калциумот е од суштинско значење за здрав раст на клеточните ѕидови. За да користите лушпи од јајца како ѓубриво, изматете ги во миксер, блендер или толчник. Подгответе ја почвата и посипете го прашокотлушпа од јајце на неа. Ако го правите ова еднаш или двапати годишно, ќе го подобрите здравјето на растенијата.

- Лушпите од јајцата исто така можат да бидат одлични за да помогнат во контролата на штетниците како што се полжавите и голтките. Острите рабови на искршените лушпи од јајцата ги спречуваат полжавите и голтките да ползат над површината за садење. Сепак, погрижете се да не ги користите премногу блиску до дома, бидејќи глодарите (како глувците) сакаат лушпи од јајца!

- Додавањето слој од мелени лушпи од јајце како завршна облога може да помогне во контролата на плевелот. Покрај тоа, белите лушпи од јајцата додаваат убава текстура на почвата за саксии.

- Мешањето на мелените лушпи од јајца во почвата за саксии помага да се проветрува и да се исцеди подобро, обезбедувајќи идеални услови за здрав раст на коренот.

Исто така види: Како да направите силиконски навлаки за нозете на софата во само 12 чекориДали сте имале успех во растењето семиња во лушпи од јајца? Остави коментар!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.