Еко-пријателски DIY

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако барате поодржлив и еколошки начин на живот, неопходно е да се намали количината на пластика во вашиот дом. Филмот е една од пластиките која обично завршува на депониите бидејќи е многу тешко да се рециклира. Иако се многу практични, особено за завиткување на некои грицки во движење, постои одлична замена: крпа од пчелин восок. Ова пакување храна за повеќекратна употреба е толку лесно да се направи. Можете дури и да изберете различни отпечатоци за да ја прилагодите оваа восочена крпа. Исто така, тоа е одличен еколошки подарок за луѓето кои преминуваат кон одржлив начин на живот. Ако сте веган, можете да користите карнауба восок.

Чекор 1: Соберете ги материјалите

За да ја направите оваа восочена ткаенина, ќе ви треба чист пчелин восок, кој може да се купи онлајн во барови или пелети. Ако ги купите таблетите, можете да го прескокнете чекорот на решетки. Ако немате пегла за топење и ширење на пчелин восок по ткаенината, можете да загреете тава и да го користите долниот дел од неа. Не е толку практично, но функционира.

Исто така види: Најлесниот водич чекор по чекор за тоа како да направите Macrame за Божиќ

Чекор 2: Исечете ја ткаенината

Прво, мора да ја измиете ткаенината и да ја оставите да се исуши за да ја отстраните нечистотијата или хемикалиите од неа. Потоа, со помош на ножиците за розево, исечете ги до големината што ви треба. Можете да направите различни големини за различни цели. Ако ти неАко имате ножици со розова боја, користете ножици за ткаенина. Розевите ножици помагаат да не се изневерат рабовите. Меѓутоа, штом ткаенината е покриена со восок, ова не треба да биде проблем.

Чекор 3: Како да направите крпа од пчелин восок

Изрендајте го восокот на рендето за сирење. Потоа исечете две парчиња хартија за пергамент кои се поголеми од ткаенината што сте ја исечкале. На површина погодна за пеглање, ставете лист хартија за пергамент, ткаенината и посипете тенок слој пчелин восок. Слојот на пчелин восок мора да биде многу тенок, бидејќи се шири низ ткаенината додека се топи. Исто така, ако крпата од пчелин восок стане премногу густа, може да пукне кога ќе се обидете да ја обликувате подоцна.

Чекор 4: Пеглање на восочената ткаенина

На врвот на слојот од пчелин восок, ставете го другиот лист хартија за пергамент. Вклучете ја пеглата на средна температура и без пареа. Откако ќе се загрее, почнете да ја пеглате крпата од пчелин восок. Држете ја пергаментната хартија на место додека го ширите восокот низ ткаенината.

Чекор 5: Протресете додека не се исуши

Почекајте неколку секунди пред да го извадите ткивото од хартијата за трасирање. Потоа протресете ја восочената крпа да се исуши, тоа треба да потрае само неколку секунди.

Исто така види: Како да направите дрвени божиќни занаети: 16 чекори

Чекор 6: Како да се користи крпа од пчелин восок

Ова еко-пријателско пакување е неверојатно бидејќи може да се користи запокријте било што! Едноставно притиснете го надолу и со топлината на вашите раце, пчелин восок омекнува дозволувајќи ѝ на восочената ткаенина да се обликува околу се што сакате да покриете.

Чекор 7: Како да ја измиете крпата од пчелин восок

За повторно користење на крпата од пчелин восок, измијте ја со ладна вода и благ сапун. Потоа закачете се да се исуши. Во зависност од тоа колку често ја користите депилираната крпа, таа треба да трае околу 6 месеци. После тоа, можете да го компостирате или да ја измиете ткаенината со топла вода за да го отстраните пчелин восок и да го повторите целиот процес.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.