Сунѓерот за чистење на луфата: 7 чекори за чистење на сунѓерот за луфа

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Без разлика дали го нарекувате сунѓер од зеленчук, луфа од зеленчук, сунѓер за чистење луфа или само сунѓер за капење, не можете да го негирате фактот дека многу луѓе ширум светот ја сакаат својата луфа. И зошто да не го прават тоа, бидејќи овие сунѓери се толку неверојатни за пилинг на кожата и отстранување на мртвите клетки?

Кога станува збор за светот на луфата, имате две главни категории: природните луфа, кои се направени од влакнестиот скелет на плодот на растение од родот Luffa и вештачки чаури, создадени од пластика и синтетички материјали. Но, без оглед на тоа кој го користите за туширање (или за чистење на куќата, на крајот на краиштата, можете да најдете сунѓери за луфа за миење садови), текстурите на луфата се секогаш подготвени да ги отстранат непријатните бактерии и габи. Што секако покажува колку е важно да ја одржувате вашата сунѓерска бања што е можно почиста!

Но, дали знаевте дека секоја бања со сунѓер треба да се чисти секоја недела? Дали воопшто знаете како да исчистите сунѓер за луфа? Не грижете се, токму за тоа се работи нашиот водич, кој ви го прикажува чекор-по-чекор чистењето на сунѓерчето за луфа!

Чекор 1: Добро исплакнете го

Сунѓерот за капење треба добро да се исплакнат по секоја употреба, истиснувајќи го вишокот вода со сапуница. Тоа е затоа што бактериите сакаат да растат во влажни простори. Затоа, одржувањето на вашата луфа сува значиспречете го да стане дом за овие бактерии (кои може да предизвикаат габични инфекции, меѓу другите болести).

Откако ќе го исплакнете сунѓерот за капење, чувајте го на ладно и суво место каде што ќе има најдобри шанси да се исуши правилно (што можеби не е вашиот туш).

Чекор 2: Потопете ја луфата во вода

За да го исчистите сунѓерот за чистење на луфата, исплакнете или потопете го во вода за да бидете сигурни дека е целосно влажно.

Не заборавајте да ги видите нашите други водичи за чистење и домаќинство.

Чекор 3: Како да ја исчистите луфата од зеленчук во микробранова печка

Ако користите здрав разум и очигледни безбедносни совети, можете да ја користите вашата микробранова печка за да ги убиете бактериите и да ја исчистите вашата луфа луфа.

• Проверете двапати да не е прикачен метал на вашата луфа луфа (металот не може да се пече во микробранова).

• Проверете дали вашата луфа е правилно влажна (ставете многу сува луфа во микробранова печка и може да запалите) .

• Ако имате синтетичка луфа, загрејте ја во микробранова печка за 2 минути. Но, бидете секогаш присутни во случај да треба брзо да дејствувате ако нешто се случи.

• Користете клешти или ракавици за рерна за да ја извадите загреаната луфа од микробрановата печка или почекајте прво да се олади.

2> Совет: Како да исчистите природна луфа

Дури и вашата природна луфа може да добие мувла, но не заборавајте да ја чувате настранаод микробранова печка, наместо тоа:

• Добро измијте ја луфата со сапун.

• Додадете 4 лажици оцет во 1 литар вода и потопете ја луфата во смесата околу 2 часа.

• Потоа ставете ја исцедената луфа на прозорецот да се исуши.

Научете како да чистите сунѓер за садови во 7 чекори!

Чекор 4: Како да исчистите сунѓер за капење во машината за перење

Ставањето луфа во машината за перење е уште еден метод за чистење, но не заборавајте да користите топла вода со благ детергент и нежен циклус.

Исто така види: Направете го тоа сами: најлесниот и минималистички проект за држач за палта

Но, што и да направете, чувајте ја вашата луфа подалеку од машината за сушење бидејќи топлината сигурно ќе ја уништи (особено синтетичките).

Совет за чистење: ставете ја вашата луфа на горната решетка на машината за сушење. машина за миење садови за друго правилно чистење - и како и секогаш, оставете го потоа да се исуши.

Еве како да исчистите плетен мебел во 9 едноставни чекори.

Чекор 5: Потопете се во белило

Од туширањето луфата поминува многу време во влажна средина, таа станува совршено место за размножување на бактерии. Она што ви треба е соодветно средство за дезинфекција, а белилото разредено со вода е совршена опција.

За да ја ослободите вашата луфа од бактерии и мртви клетки на кожата, натопете ја во белило (кое е разредено со малку вода) за 5 минути неделно.

Дополнителен совет: Исчистете го сунѓерот за капење со маслаетерични масла

Бидејќи есенцијалните масла имаат антимикробни својства кои се борат против растот на бактериите (и немаат груби хемикалии или надразнувачи на кожата), можете да го исфрлите белилото ако сакате.

• Додадете неколку капки чисто есенцијални масла во топла вода.

• Потопете ја луфата во таква смеса неделно.

Исто така види: Како да го одржувате домот топол во зима: 7 непогрешливи совети

Чекор 6: добро исплакнете

По натопување вашиот луфа во белилото, отстранете го и измијте го правилно со чиста, проточна вода.

Совети за чистење:

• После бричење, избегнувајте да ја користите вашата луфа неколку дена . Бактериите можат да користат каков било микро-рез за да навлезат во вашата кожа.

• Не користете ја вашата луфа на лицето или во близина на пределот на гениталиите, бидејќи овие делови се сметаат за најчувствителни (а вие не сакате да ги триеш, во секој случај).

• Посветете се да ја чистите вашата луфа луфа неделно, без разлика дали ја натопувате во белило, ја ставате во машина за миење садови итн.

• Не можете да се потпрете на истата черупка долго време. Ако користите луфа од зеленчук, не заборавајте да ја менувате на секои три до четири недели. Пластичните може да траат малку подолго, околу 2 месеци. Но, штом забележите мувла расте на вашата луфа или почуствувате мирис на мувлосен мирис, веднаш фрлете ја и купете нова.

Чекор 7: Оставете ја да се исуши на сонце

После да се исплакнепогоден за исфрлање на остатоците од белилото, ставете ја свежо исчистената луфа во сончев (и/или добро проветрен) простор за да може да почне да се суши.

Не заборавајте да ја одржувате вашата луфа хигиена, исплакнете ја после секоја употреба (оставете го потоа да се исуши на воздух) и мијте го неделно.

Совет: Што да користите наместо растителна луфа?

Иако ја чистите вашата луфа (и ја заменувате редовно ) може да биде совршено безбеден и хигиенски, многу луѓе претпочитаат целосно да го прескокнат и наместо тоа да се одлучат за крпа. Нивното расудување? Крпите ги немаат тие мали дупчиња и ќошиња како типли, што значи дека тие имаат многу помала веројатност да собираат нечистотија. Плус, тие се рамни и лесно се сушат, а нивното чистење е само прашање на ставање во корпата за алишта.

Дали редовно го дезинфицирате вашиот сунѓер за луфа?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.