Tradescantia Silamontana: Како да се грижите за белиот кадифе

Albert Evans 04-10-2023
Albert Evans

Опис

Растенија со покривка на земја се одличен додаток за употреба во градинарството, особено кога се додава текстура и боја во градината. Затоа растението бело кадифе (кое го има ботаничкото име „tradescantia silamontana“) е едно од моите омилени!

Тоа е ниско-растечко, повеќегодишно сочно растение со лисја кои се движат од бледо зелена до темно зелена. сивкаста до маслинесто зелена. Сепак, нејзината највпечатлива карактеристика се белите влакна кои растат по целата површина на листовите.

Сокулентната традескантија цвета во лето со прекрасни виолетови цветови, што претставува многу впечатлива карактеристика во градината кога цвета. Понатаму, ова растение може да се одгледува и во затворени простории во саксии бидејќи не бара директна сончева светлина.

Tradescantia Sillamontana е познато и како растение бело кадифе. Ова се должи на белата пената, многу слична на кадифе, присутна на листовите. Како сочно растение, му треба малку вода и успева на полно сонце. Тој е роден во планините на северот на Мексико.

Ако барате совети како да се грижите за белиот кадифе и како да сеете tradescantia sillamontana, вие сте на вистинското место! Следниве совети дефинитивно ќе ви помогнат.

1: Како да се грижите за белиот кадифе (Tradescantia sillamontana)

Tradescantia sillamontana е сочен. Значи, тоа е растение на кое му треба малкугрижата. Прекумерното наводнување може да предизвика растението бело кадифе да го изгуби својот прекрасен изглед. Исто така, премногу азот и/или недоволна сончева светлина може да направи растението да изгледа болно.

2: На Tradescantia sillamontana му треба многу изложување на сонце

Белите влакна и влакна на површината на растението ја штити од сончевата топлина и загубата на влага. Затоа, ова растение добро напредува на локација со директна сончева светлина.

3: Како да ја исечете Tradescantia sillamontana

Отстранувањето на заболените или сувите лисја и гранки ќе го одржи растението здраво и убаво. Секогаш треба да ги исечете мртвите стебла и сувите лисја веднаш штом ќе ги забележите. Покрај сечењето, кроењето на врвовите на гранките ќе го поттикне растението да расте поцелосно. Ако не се исече, може да има распоредени лисја.

Совет: Сечењето на гранките по првото цветање го фаворизира и второто цветање, покрај тоа што го спречува повторното сеење. Можете исто така да ги искористите исечените гранки за да создадете нови садници.

4: Како да го наводнете растението бело кадифе

Бидејќи тоа е сочна сорта, растението бело кадифе не поднесува вишок вода вода. Тестирајте ја почвата така што ќе го ставите прстот во земјата и ќе наводнете само ако се чувствува сува.

Можеби ќе треба почесто да наводнувате во топла и сува клима, а исто така да го намалите наводнувањето во текот на зимските месеци.

Исто така види: Како да го исчистите подножјето

Не го полевајте растението одозгора. Наместо тоа, истурете водадиректно на земја.

5: Како да го размножите растението бело кадифе

Можете да ја размножите tradescantia sillamontana од сечи. За да го направите ова, исечете гранка долга 5-8 см.

Погледнете уште неколку совети како да размножувате сочни растенија во 8 лесни чекори!

Исто така види: Како да користите машина за шиење во 14 супер лесни чекори

Подгответе го садот за растението

Поставете слој од експандирана глина на дното на садот за растението. Алтернативно, можете да додадете кој било друг дренажен слој по ваш избор, како што се стиропор или камења.

Покријте со дренажно ќебе

Поставете го одводното ќебе на врвот на проширениот дренажен слој глина. Можете да користите филтер за кафе како дренажна покривка.

Подгответе ја почвата

Tradescantia sillamontana може да расте во различни почвени услови, без разлика дали е кисела или алкална, сепак, претпочита почва глинеста и малку кисела.

Помешајте ја горниот слој на почвата со малку песок, бидејќи ова растение сака песочна, добро исцедена почва. Мешавината за садење на растението бело кадифе треба да биде најмалку 1/3 песок за да се обезбеди добра дренажа.

Садење Tradescantia sillamontana

Вметнете ги исечоците tradescantia во садот со подготвениот сад. Почекајте неколку недели за растението да се вкорени. Ќе забележите дека ќе почне да се шири и да расте здраво во саксијата штом ќе се вкорени.

Ако сакате да знаете како да садите садници од семе,погледнете го ова упатство од 9 чекори!

Tradescantia sillamontana – Вообичаени штетници и болести

 • Гниење корен:
 • <18

  Иако растението бело кадифе сака влажна почва, натопувањето на корените во премногу вода може да резултира со мувлосани корени, што ќе доведе до гниење на корените.

  Показател дека коренот може да гние е растението венење. Ако не се лекува на време, коренот може целосно да изгние, предизвикувајќи го растението бело кадифе да умре.

  Габичната инфекција започнува од врвовите на корените, напредува низ структурата, правејќи ја мека, обоена кафеава или црна . Затоа е од суштинско значење да бидете сигурни дека растението расте во добро дренажна почва. Штом гниењето на коренот влијае на растението, ќе треба целосно да се отстрани и да се отфрли.

  • Рѓа:

  Белиот кадифе е исто така погоден од габична болест (Puccinia) која предизвикува лисјата на растението да развијат црвеникаво-портокалова или боја на 'рѓа лезии. Типично, ова се случува на растенија кои не растат на полно сонце. Оплодувањето на растението со ѓубриво богато со азот може да ја намали можноста за 'рѓа, бидејќи овој проблем обично се случува поради ниската содржина на азот и малку вода. Редовното кастрење на растенијата исто така може да ја намали појавата на 'рѓа.

  • Вошки и пајакови грини:

  Растенија од бело кадифе може дада бидат нападнати од лисни вошки кои го цицаат сокот од листовите, а со тоа го ослабуваат растението. Тие исто така можат да шират други болести. Забавен раст, пожолтување на листовите и виткање на листовите се знаци на напад на вошки.

  Грините обично се прикачуваат на долната страна на листовите, предизвикувајќи пожолтување, дамки и сушење на растението.

  А најдобриот начин за лекување на овие инсекти е да ги испрскате со вода под висок притисок за да ги отфрлите од лисјата. Алтернативно, инсектицидниот сапун може да се користи за тешки инфестации.

  Дали веќе сте го знаеле овој вид на сукулент?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.