Како да го исчистите тепихот од шаг. Упатство за перење меки килими

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Белиот килим од рунтав додава текстура и луксузен природен елемент во собата. Во старите денови не беше невообичаено да се најдат оригинални крзнени теписи за дневна соба во спалните соби каде целта беше да се обезбеди топлина на нозете кога станувате од креветот (сигурен сум дека ќе ги забележите кога ги посетувате античките палати или дворци). Но, овие денови, меките теписи од вештачки куп се политички коректната опција за додавање текстура, удобност и луксуз во спалната соба. Иако тепихот од бело крзнено рунтав е првиот избор на сите, многумина се двоумат дали да го користат бидејќи не е лесен за чистење и одржување. Но, што ако ви кажам дека е навистина лесно да научите како да чистите мек килим дома користејќи само правосмукалка, вода со сапуница и фен за коса? И вистината! Дозволете ми да ви покажам како да ги перете килимите од вештачко крзно дома, следејќи ги чекорите во ова упатство.

Дали треба да изберете килим од вештачко крзно или природен?

Ако веќе имате тепих од вистинско крзно кој се пренесува од генерација на генерација во вашето семејство или сте способни за да купите во антикварница, препорачувам да го чувате бидејќи е многу поодржлив од тепих од вештачко крзно. Килимот од оригинална овча кожа е природен, издржлив и поеколошки од тепих од вештачка овча кожа, кој користи еколошки штетни хемикалии и процеси за време на производството. Сепак, заЗа оние кои се љубители на животни или вегани и ја мразат идејата да користат животинска кожа како додаток, тепихот од вештачко крзно ја обезбедува истата топлина и природна убавина како вистинскиот тепих со крзно без да им наштети на ниту едно животно во процесот. Но, килимите од вештачко крзно се многу поприфатливи од теписите со природно крзно.

Сè е до изборите на крајот. Треба да го изберете оној што ви прави удобно.

Колку често треба да ги чистите килимите од вештачко крзно?

Вашиот тепих од вештачко крзно не бара темелно чистење повеќе од еднаш на два месеци, освен ако изгледа валкано или извалкано . За секојдневно чистење, тресењето на тепихот за да се отстранат честичките прашина и чешлањето на купот ќе го одржуваат убавото изглед. За дамки, чистата точка е доволно добра за да се отстрани дамката. Во ова упатство ќе го опфатам секојдневното чистење, третман на места и темелно чистење на тепих.

Чекор 1. Како да чистите килим за рунтав секој ден

Без разлика на обликот на вашиот килим, без разлика дали имате кружен или правоаголен килим, прашината и остатоците паѓаат во мат секојдневно и да се фатат во крзно. Освен ако редовно не го чистите тепихот, нечистотијата ќе се насели во купот, што ќе го отежне отстранувањето. За секојдневно дотерување, поминете со чешел низ палтото за да ги олабавите остатоците што се наталожени во него.

Ако имате куче, ви препорачувам да погледнете уште еден проект за чистење сам: како да ги отстраните влакната од кучето од тепих.

Чекор 2. Исчистете го килимот со правосмукалка

Откако ќе го исчешлате тепихот, користете правосмукалка за да ја цицате прашината и остатоците од површината на тепихот за да го исчистите. Повторувајте ги чекорите 1 и 2 дневно за да ја зголемите издржливоста на вашиот килим од вештачка овча кожа.

Исто така види: Како да ги направите крпите за капење помеки

Чекор 3. Како да се третираат дамките и нечистотијата на килим од вештачко крзно

Неопходно е да се третираат дамките од килим и другите нечистотии кога ќе се појават или кога ќе ги забележите. Колку подолго ги оставате, толку потешко ќе се отстрани дамката. Најдобар начин за лекување на флеки и дамки е со сапун и вода. Натопете крпа за чистење во вода и нежно истријте ја дамката или дамката за да ја олабавите од крзното. Користете чиста, сува крпа за да го избришете вишокот вода за да ја отстраните дамката.

Исто така види: Како да насликате мермер и да имате одличен резултат во само 9 чекори

Чекор 4. Исчешлајте ја третираната област

Вообичаено е вештачкото крзно да се мати поради дејството на триење кога се третира дамка или дамка. Отплеткувајте ја косата со чешлање на третираната површина.

Чекор 5. Како да се исуши тепихот од вештачко крзно

Да се ​​остави килимот да се исуши природно може да изгледа како вистинска работа, но се додека купот е влажен, тоа е со поголема веројатност да привлече прашина или остатоци, кои можат брзо да се населат на влажни влакна и да останат на нив кога се суви. Покрај тоа, косата можесе суши во грутки, давајќи му на тепихот неуреден изглед. Затоа, најдобар начин да се исуши бушава килим е со фен за коса. Вклучете ја машината за сушење на средна топлина и исушете го влажното место.

Чекор 6. Како длабоко да го исчистите килимот со рунтав

За да го продолжите неговиот животен век и да изгледа убаво, треба темелно да го исчистите тепихот од вештачко крзно еднаш на секои два или три месеци. За да го направите ова, следете ги чекорите од 1 до 5. Сепак, измијте го целиот килим со сапун и вода наместо само со областа. Не истиснувајте ја или истиснувајте ја водата од подлогата за да ја исплакнете водата со сапуница. Ставете дебели крпи над и под подлогата и навивајте ги за да дозволите крпите да го впијат вишокот вода. По чистењето, поставете ја подлогата на чиста површина и користете ја машината за сушење за целосно да ја исушите. Ако сакате, можете да го оставите тепихот во сончево место во затворен простор за да се исуши природно, но внимавајте да ги држите миленичињата или нозете подалеку од тепихот додека се суши.

Ако имате персиски килим, ви препорачувам да го следите овој процес на чистење!

Дали знаете друг трик за миење на меки килими?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.