Како да направите пловечка рамка во 19 чекори сами

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
со гордост што мојата пловечка рамка од платно е подготвена. Но, еј, врати се, тоа не е се! Уште само неколку чекори.

Како да направите рустикален држач за салфетки

Опис

Како уметник, ми се допаѓа кога моите дела се пофалени од моите пријатели, гости или дури и членови на семејството. Но, единствениот начин на кој моите дела можат да го добијат признанието што го заслужуваат е ако се изложени во уметничка галерија (ова е дефинитивно скапа опција за некој како мене кој едвај се обидува да врзе крај со крај на овој свет) или ако се изложени на ѕидовите на мојот дом (мојата најдобра и совршена опција).

Сега, изложувајќи ги моите дела во мојата куќа, иако тоа е најлесната опција за мене, тогаш се поставува прашањето: како точно можам да ги користам ѕидовите на мојата куќа да ги изложам моите дела? Тука доаѓа идејата: користете пловечка рамка за платно! Хаха, јас сум генијалец.

Гледате, доаѓањето до идејата е најдобриот дел, но како уметник кој поседува многу уметнички дела, јас сум сигурен дека купувам пловечка рамка за секое мое парче би било премногу скапо. О, би сакал да бидам милијардер. Бидејќи не сум, ќе морам да бидам креативен со моите раце и да го изнесам мојот DIY дух.

Решив да заштедам повеќе пари, па дури и да научам како да направам пловечка рамка. Тоа веќе звучи толку возбудливо. Во оваа статија, ќе направам сопствена сопствена пловечка рамка, од која исто така можете да научите.

Како да направите заштитник за храна: Чекор по чекор со 30 совети

Чекор 1: My Beautiful Уметност

Па момци, ова е прекрасното уметничко дело со кое ќе го врамамDIY фото рамки. Помеѓу многу различни уметнички дела, на крајот го избрав ова, кое во основа е слика на брод во океанот. Бидејќи не сакам да ја расипам забавата, ќе ви дозволам да ја толкувате мојата уметност како што сакате. Хаха!

Чекор 2: Избор на дрво

Морам да ви го кажам ова: Идеите за рамката сами зависат од тоа дали ќе го изберете вистинското дрво за вашата рамка. Тоа не е било кое дрво што можете да го користите. Изберете дабово дрво, борово дрво или дрво од топола за вашиот проект. Поентата е да се обратите за најдобрата опција.

Чекор 3: Оставете 5 mm простор помеѓу рамката и уметничкото дело

Се разбира, колку простор да оставите помеѓу рамката а уметничкото дело целосно зависи од вас. Исто така, зависи од тоа колку е големо или мало вашето уметничко дело. За мојот сопствен проект, ќе оставам простор од 5 мм помеѓу самостојната пловечка рамка и моето уметничко дело. Еве го тенкото дрво што го користам за моето растојание.

Чекор 4: Ова е сликата за која зборувам

Можете ли да ја видите сликата за која зборувам? Вака изгледа. Можете да го видите тенкото дрво што се наоѓа помеѓу рамката и уметноста.

Чекор 5: Измерете ги дрвените парчиња за да ја направите вештачката пловечка рамка

Сега напредувам. Значи, време е јас да ја направам рамката. Неопходно е да ги измерите парчињата дрво што ќе ги користите за да направите пловечка рамка. Ќе си го измерам парчето дрво сомерна лента. Направете го истото!

Чекор 6: Обележете од каде ќе се исечат

Завршив со мерењето на моите парчиња дрво. Морав да отстранам се што ќе ми го одвлече вниманието за да можам точно да мерам и да не грешам во мерењето. По мерењето на дрвените парчиња, ќе има вишок дрво што нема да ви треба. Затоа ќе го отсечам вишокот дел. За да го направам ова, морам да го користам мојот молив за да означам каде ќе бидат исечени за да можам да го добијам совршеното мерење за рамката.

Исто така види: Одржување сам

Чекор 7: Исечете ги

Следното нешто што ќе направам е да го исечам дрвото. Ќе мора да користите пила ако сакате да го исечете дрвото.

Чекор 8: Залепете ги аглите

Ќе нанесам лепак на аголот на таблата откако ќе отсечи го. Тоа значи дека треба да ги залепите и аглите на дрвото.

Чекор 9: Фатете се еден со друг

Веќе треба да сте запознаени како функционира лепилото. Служи за прицврстување на два или повеќе предмети заедно.

Чекор 10: Нокти и чекан

Иако користев лепак за спојување на парчињата дрво меѓу себе, лепилото нема да ги држи целосно заедно. Затоа, сè уште треба да користам шајка и чекан за правилно да се спојат.

Чекор 11: Песок

Време е да песокрам за да ја направам мојата работа поубава.

Исто така види: 12 едноставни чекори за да научите како да направите мобилен телефон од хартија

Чекор 12: Лебдечката рамка е подготвена

Конечно, по брусењето за отстранување на назабените рабови, можам да кажам

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.