Како да направите трева од пампас користејќи јута

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали ви е здодевно со вообичаената декорација на саксии? Цветовите изгледаат апсолутно неверојатно во декор, но тие завршуваат со текот на времето. Трошењето многу пари за постојано менување на цвеќето не е најдобрата идеја за оние кои сакаат да заштедат пари. Можете да се одлучите за вештачко цвеќе или дури да размислите за правење цвеќиња со материјали што може да се рециклираат како оние што ги користевме за овој картонски венец. Сепак, тие можеби го немаат елегантниот изглед што го барате.

Исто така види: Како да го отстраните мирисот на сечење дрво: 2 едноставни идеи како да исчистите дрвена даска за сечење месо

Дали сакате да имате уникатна вазна? Оној што ќе го подигне изгледот на вашата соба и ќе го освежи вашиот дом декор? Па, еве одлична идеја за вас: DIY трева за пампас. Ова е лесно и стилско вештачко растение сам. Можете да користите и вистинска пампас трева, но ние не ви ја препорачуваме. Иако тие траат долго ако се добро негувани, тие испуштаат многу нечистотија низ куќата.

Сигурно се прашувате како да направите пампас трева користејќи јута? Дали ќе може да стои исправено како вистинските? Ќе ви кажам, пампас тревата сам е уште поелегантна од вистинската. Тие ја делат правдата на декорот на вашата спална соба. Всушност, можете да имате посебен ѕид од јаже од јута со декор од пампас трева на страна за да го истакнете аголот.

За да направиме пампас трева сам, ќе ни требаат следниве материјали:

1) Шпилка - ќе бидесе користи како стебло за пампас трева.

2) Пила - Да ја исечете шпилката до потребната големина.

3) Јаже од јута - да се прави трева.

4) Ножици за сечење јаже од јута.

5) Пиштол за лепило - За прицврстување на јажето од јута на шпилката.

6) Четка - Да се ​​четка јажето од јута и да му се даде реален изглед.

Чекор 1 - Исечете ја штипката или стапчето

Ќе ја користите долгата дрвена шпилка за да го креирате стеблото од пампаса трева сам. Големината на шипката ќе зависи од големината на вашата вазна. Користете ножовка за да ја исечете до потребната должина. Мојата е долга 30 см.

Чекор 2 - Исечете јаже со еднаква должина

За униформен изглед ќе ви требаат двете страни на шпилката за да имате еднаква должина на јута што виси од неа. Ќе ви требаат неколку парчиња низа долги околу 6 инчи. Лесен начин да го направите ова е да земете предмет со таква големина и да ја завиткате низата околу неа неколку пати. Ја користев мојата футрола за iPhone 11 за да ја завиткам во јута.

Чекор 3 - Исечете го јажето

Откако ќе ја завиткате јутата неколку пати, внимателно извадете го јажето и исечете ги двете страни.

Чекор 4 - Врзете го јажето околу шпилката

Земете парче јаже и врзете едноставен јазол околу дрвениот шпилка.

Чекор 5 - застанете кога ќе стигнете до средината на шипката

Продолжете со врзување наниза додека не стигнете на половина пат низ колче. Горната половина од шпилката ќе биде видлива со пампас тревата, додека другата половина ќе биде внатре во тенџерето.

Чекор 6 - Додајте јаже на врвот

За да ја направите вашата сам пампас трева да изгледа пореално, користете топол лепак за да додадете две парчиња јаже на врвот на шпилката. Можете да користите кој било друг лепак што го имате на располагање. Само проверете дали сите жици се залепени правилно.

Исто така види: Проект DIY во 5 чекори за правење стаклени тегли за бања

Чекор 7 - Прикачете јаже со топол лепак

Нанесете топол лепак на задниот дел од тревата од јута пампас за да ги држите јажињата во положбата.

Чекор 8 - Одвиткајте го јажето

За да му дадете реалистично чувство на декорацијата на пампас тревата, превртете го јажето спротивно од стрелките на часовникот меѓу прстите за да го одмотувате.

Чекор 9 - Четкајте го

Користете четка за олабавување на влакната. Така ќе изгледа поприродно и пореално.

Чекор 10 - Обликувајте ја вашата пампас трева

Користете ножици за да ја обликувате вашата пампас трева. Но, не грижете се за совршенството, исто како и во природата, вашата пампас трева сам треба да ја задржи својата органска и природна форма.

Чекор 11 - Вашата пампас трева со јута е подготвена

Успешно научивте како да направите вештачко растение, а најдобро од сè, трева од пампас. Занаетчиството од јута есупер прифатлива и изгледа многу елегантно, иако чини малку.

Украсувањето со пампас трева е во мода, но доколку сметате дека и недостасува боја и сакате да внесете боја во вашиот декор со оваа сам пампас трева, имаме решение за вас. Можете да изберете да насликате пампас трева. Користете боја за прскање за најдобри резултати. Сепак, можете да изберете да ги обоите пред да започнете со овој туторијал за тоа како да направите пампас трева. Само користете боја за ткаенина во саканата боја и следете ги упатствата на производителот.

Дополнителен совет: Можете да користите стапчиња за освежување на воздухот за да ја направите вашата сам пампас трева.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.