Како да направите дрвени полици на лесен начин

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Порано или подоцна, домовите имаат ограничен простор за складирање. И тоа е нормално.

На крајот на краиштата, без разлика дали за нови книги, сувенири за патувања или подароци, предметите со сентиментална вредност го заслужуваат својот заробен простор за украсување на домот. И тука дрвената полица станува уште попотребна.

Големиот предизвик, во овој случај, е да се пронајдат типови на полици кои најдобро одговараат на распоредот на просторите и, се разбира, на украсниот стил на секоја средина. Во тој случај, изработката на сопствени украсни полици е сосема решение.

Покрај тоа што изгледаат онака како што сакате, овие типови на евтини полици се лесни за вашиот буџет и бараат малку повеќе од неколку алатки за да ги подготвите.

И затоа ви го донесов овој краток и добро објаснет чекор-по-чекор за тоа како да направите полици или дрвени библиотеки, користејќи малку повеќе од дрво и хардвер -- предмети што се многу лесно да се најдат.

Ова е уште едно решение за декорација DIY што ви го донесов. Вреди да се проверите и да ги извалкате рацете!

Исто така види: Како да направите декоративна вазна од плута за вино

Чекор 1: Исечете го дрвото

За овој проект, исеков две парчиња иверица од 18 cm на 40 cm, 4 летви дрво долги 18 cm и 4 летви дрво 34 cm долга.

Тските се за полиците, додека помалите летви ќе ја формираат рамката на која ќе се постават полиците.тие ќе останат.

Можете да ја приспособите вашата полица така што ќе вклучите повеќе од две штици или дури и со користење на сопствени димензии за да одговара на одредена локација во вашиот дом.

Чекор 2: Избрусете го дрвото

Започнете со брусење на дрвото за да му дадете мазна завршница. Прво, користете долен шкурка и завршете со висока шкурка.

Чекор 3: Составете ја рамката

Дрвените летви од 18 см ќе одат помеѓу дрвените летви од 34 см, формирајќи 2 правоаголни рамки .

  • Видете исто така: Како да направите фото алишта со конец!

Чекор 4: Дупчете дупки во аглите

Поставете го помало парче дрвена летва нормално на поголемата и издупчете две дупки на врвот и на дното, како што е прикажано на сликата, за да ги фиксирате завртките и да ги споите летвите.

Чекор 5: Порамнете ги завртките

За да ја направите рамката поотпорна, дупчете ги дупките со завртките така што главите ќе бидат под површината на дрвото, како што е прикажано.

Чекор 6: Додајте ги завртките од 5 cm

Потоа ставете ги завртките од 5 cm во дупките.

Чекор 7: Проверете дали завртките се прицврстени пониско од дрвото

За да ѝ дадете подобра завршница на рамката по изградбата, издупчете ги завртките во дрвената летва така што главите ќе бидат веднаш под површината на дрвото.

Чекор 8: Наполнете ги вишокот на дупките со китдрво

Користете дрвен кит за да ги пополните дупките така што површината на летвата е рамна.

Чекор 9: Користете дрвен кит за да ги покриете другите празнини

Проверете ја рамката за какви било други празнини или несовршености и пополнете со кит за да му дадете на дрвото подобра завршница.

Чекор 10: Повторно избрусете ја рамката

Штом дрвениот кит ќе се исуши, избрусете ја рамката уште еднаш за да ја измазните површината.

Чекор 11 : нанесете слој боја

Покријте ја површината на дрвото со слој боја за да го заштитите дрвото и да ја зголемите неговата издржливост. Откако дамката ќе се исуши, лесно се шмиргла.

Чекор 12: Насликајте ги површините

Нанесете боја со прскање на сите површини, обезбедувајќи покриеност на сите страни на рамката. Насликајте ја и иверицата.

Чекор 13: Прилагодете ги полиците

Поставете ги полиците од иверица во дрвената рамка и додајте завртки од 3 cm за да ги прицврстите на рамката.

Чекор 14: Пополнете ги дупките со дрвен кит

Исто како што направивте со завртките за рамка од дрво, пополнете ги дупките во иверицата со дрвен кит.

Чекор 15: Песок

Откако ќе се исуши кит, избрусете ја површината.

Чекор 16: Исчистете го и обојте го последниот слој

Користете крпа за чистење на површина на дрвени полици. Потоа дајте им на полиците aпоследен слој на боја за прскање за покривање на дрвениот кит и сите други несовршености.

17: Вашите дрвени полици се подготвени!

Вака изгледаа моите дрвени полици кога завршив. Јас користев црно мастило. Така, полицата е завршена во венге.

Исто така види: Како да ги исчистите душеците: погледнете ги овие 10 совети како да ја извадите прашината од душеците!

Но, можете да го обоите во која било друга боја за да одговара на вашиот декор. Можете да го закачите на ѕид со додавање на две завртки на структурата на полицата или да го поставите на тезга. Бидејќи има две нивоа, можете да ги распоредите работите на горната или долната полица, во зависност од тоа колку работи треба да складирате. Тоа ќе биде одличен додаток на вашиот кујнски пулт за складирање чаши, шолји и книги за готвење или на ѕидот на вашата спална соба како мини библиотека.

Убава, нели? Сега како да научите како да направите столче исто така? Проверете го и инспирирајте се уште повеќе!

Значи, дали ви се допадна резултатот?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.