Како да го поправите тоалетот

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
закачувајќи го на игличките од двете страни на отпадната врата. Закачете го ланецот на рачката за нивото на отпадот. Вклучете го доводот на вода и тестирајте дали проблемот е решен. Ако перката не се вклопува правилно, можеби ќе треба да се прилагоди врската на ланецот така што ќе ја закачите во една од другите дупки на перките.

Забелешка: Ако проблемот е што тоалетот не испушта вода поради малата вода во резервоарот, ќе треба да го проверите нивото на водата и да го прилагодите нивото на пливање. Кога пловичката е премногу ниска, спречува водата да го наполни резервоарот за прелевање. Користете шрафцигер за да ја затегнете завртката за поставување на врвот на вентилот за полнење. Ова треба да го избегне проблемот со тоалетот да не работи поради прениското ниво на водата во резервоарот.

Исто така види: Научете како да ја сушите облеката во стан во 21 чекор

За повеќе совети за одржување и поправка на домот, проверете повеќе упатства како овие: DIY: Како да инсталирате Blackout Roller Rollers чекор по чекор

Опис

Не секој проблем за поправка на бања бара ангажирање професионалец за да го поправи. Некои проблеми се толку едноставни што можете сами да ги поправите. Во некои случаи, тоа бара замена на неисправен дел, додека во други, може да бара само мали прилагодувања на механизмот за испирање. Еден од вообичаените проблеми со кои се соочуваат луѓето е тоа што тоалетот продолжува да работи. Обично тоа се должи на превисокото ниво на водата во резервоарот или поради неисправна врата што не го покрива отворот на вентилот за испирање. Во ова упатство, можете да научите како да решите некој од овие проблеми. Едноставно е и не ви треба дополнителен пар раце за да ви помогне.

Исто така види: Како да направите куќа од картон во 23 чекори

Чекор 1. Започнете со отворање на резервоарот за миење

Отстранете го капакот на тоалетот. Додека работите, не заборавајте да го поставите на безбедно место, како што е рамна површина, за да се осигурате дека нема да се лизне или да не падне и да се скрши. Ако видите дека водата постојано тече во резервоарот и во цевката за прелевање, најверојатната причина е вентилот за полнење кој бара прилагодување или замена.

Чекор 2. Прилагодете го вентилот за полнење

Направете брза проверка со подигање на пливачката чаша за да видите дали водата престанува да тече. Ако е така, брзото прилагодување на вентилот за надувување е сè што треба да направите. носат ашрафцигер за да ја завртите завртката на вентилот за полнење спротивно од стрелките на часовникот за да ја затегнете и спуштете ја пливачката чаша и нивото на водата под цевката за прелевање. Ако водата сè уште тече, најверојатно ќе треба да го замените вентилот за полнење.

Чекор 3. Како да го замените вентилот за полнење

Пред да го замените вентилот за полнење, исклучете го доводот на вода.

Чекор 4. Испразнете го резервоарот со испирање

Испразнете што е можно повеќе вода од резервоарот со испирање на тоалетот. Ако имате правосмукалка што собира течности, користете ја за да ја цицате преостанатата вода во резервоарот.

Чекор 5. Ставете сад под вентилот

Пред да го отворите вентилот, ставете сад под резервоарот за да ја фатите водата што капе од одводот. Алтернативно, можете да ставите неколку крпи под за да го впиете вишокот вода.

Чекор 6. Одвртете ја навртката за напојување

Најдете ја навртката за довод под резервоарот и одвртете ја вртејќи ја спротивно од стрелките на часовникот за да ја олабавите. Користете клешти за да ја извадите навртката за прицврстување на дното на резервоарот.

Чекор 7. Отстранете го вентилот за полнење

Откако механизмот ќе се олабави, можете да го извлечете вентилот за полнење од резервоарот за отпад.

Чекор 8. Отстранете ја цевката за полнење

Отстранете ја цевката за полнење што се прицврстуваСе поврзува со преливниот резервоар за да се отстрани механизмот на вентилот за полнење на резервоарот за плакнење.

Чекор 9. Заменете го вентилот за полнење

Сега прикачете го новиот вентил за полнење. Започнете со поставување на гумената мијалник на дното на склопот. Потоа ставете го склопот на вентилот за полнење во дупката на дното на резервоарот. Затегнете ја навртката за прицврстување и навртката за да го држите вентилот за полнење безбедно на место. Поврзете ја цевката за полнење со резервоарот за претекување. Сега, вклучете го доводот на вода и штом ќе се наполни резервоарот, проверете дали проблемот е решен. Можеби ќе треба да ги прилагодите завртките или да ги затегнете навртките ако забележите дека водата тече или капе од дното на резервоарот.

Чекор 10. Како да го поправите капакот на вентилот за испирање

Иако проблемот со вентилот за полнење предизвикува вода постојано да тече во резервоарот, понекогаш водата тече наизменично. Ако тоа се случи, тоа би можело да се должи на неправилно поставување на вратичката над капакот за отпадоци. Исклучете го вентилот за довод на вода и испразнете го резервоарот со миење. Потоа отстранете ја вратичката со повлекување од игличките на секоја страна од вентилот за отпад. Отстранете го ланецот од рачката за ниво на испирање.

Чекор 11. Заменете ја перката

Сега прикачете ја новата перка

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.