Упатство за плоштадите на баба

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Ако се прашувате што се баби квадрати, само запомнете ги стриповите со капчиња што некои баби и дедовци сакаат да ги прават. Шармантно само по себе, покрај тоа што е разноврсно за да се користи на најразлични начини, знаењето како да се капат квадратчињата на баба може да биде многу забавно хоби, покрај тоа што е лесен начин за почеток во оваа уметност.

Всушност, знаењето како да се капчиња на квадрат е нешто што нема многу тајна: ќе ви треба малку подебел волнен конец и средна кука за капчиња.

Чекорите ќе бидат многу добро детални на секоја слика, што ќе го олесни овој сам чекор по чекор за занаетчиството.

Да го провериме заедно? Следете и инспирирајте се!

Чекор 1: Како да капчињата на баба квадрат - направете ја почетната јамка на куката

Првиот чекор за тоа како да капете е да започнете со почетната јамка . Користете ја куката и протнете го предивото.

Чекор 2: Сега започнете со првиот синџир со ставање на куката

Користејќи го почетниот синџир создаден во претходниот чекор, продолжете со правење петелки .

Чекор 3: Ставете ја иглата во првиот синџир и јамка

Ставете ја иглата во првата алка и потоа оставете ги другите да поминат и да балансираат на телото на иглата самата себе.

Чекор 4: Повлечете го предивото со шип

Повлечете ги петелките низ куката и направете провлечен бод со предивото. Немојгрижи се за квадратниот дизајн. Колку повеќе вежбање, толку е подобар резултатот.

Чекор 5: Ова е главниот круг што го создадов

Овде го прикажувам главниот круг што го создадов. Не ги затегнувајте јазлите премногу за да го олесните шиењето.

Чекор 6: Продолжете да работите околу кругот

Свртете се и продолжете со шиењето со истото темпо.

Чекор 7: Погледнете ја двојната јамка за капчиња

Сега погледнете ја јамката што ја имате во раката. Споредете со сликата за да видите како треба да изгледа.

Чекор 8: Направете три конци на куката

Завртете ја куката три пати и држете ја конецот на куката за да продолжите на следниот чекор.

Чекор 9: Повлечете и зашијте

Како што направивте со трите конци, спојте ги заедно за да го направите главниот бод на квадратот.

Чекор 10: Гледајте како се обликува централната рамка

Сега, ќе го видите центарот на тоа како ќе изгледа квадратчето со капчиња. Тоа е крајот на оваа прва фаза.

Исто така види: Украсување со хартиени чинии

Видете исто така: Како да направите држач за лаптоп.

Чекор 11: Користете го истиот чекор за да направите поголеми јамки со предивото

Користете ги истите чекори како горе да продолжи со градење на плоштадот. Продолжете да го правите истиот танц со конецот и иглата.

Чекор 12: Направете кружна основа

Овде, ќе ја повлечете конецот за да направите конзистентни влечења. Откако ќе ги повторите движењата, ќе имате уште еден дел од вашата подлога за капчиња.

Исто така види: 7 идеи за украсување со школки што треба да ги создадете дома

Чекор 13: Повторете ги движењата за да го направите остатокот од квадратот

Важно е да ја разберете логиката зад упатството за квадратни капчиња. Во овој чекор, ја задржуваме централната основа како каде што ја вметнуваме иглата и продолжуваме да создаваме јамки.

Чекор 14: Продолжете ја централната основа со методот на три шевови

Продолжете да го продолжувате квадратот на капчињата со повлекување на трите синџири за бод. Бидете трпеливи и следете доследно. Користете ја уметноста на капчиња како терапија!

Чекор 15: Продолжете да ги правите истите шевови

Продолжете да го движите предивото низ иглата. Чувството е повторливо, но лесно како подобрување на вашата вештина. Ова е најдобриот начин да преминете на потешки проекти.

Чекор 16: Повлечете и вметнете предиво за да продолжите со работа

На оваа фотографија ги држам рацете и прстите стабилни за да создадам квадратна верзија. Ова значи дека конецот се вовлекува додека брзо ги движам прстите.

Чекор 17: Ова е завршениот квадрат

Погледнете го вашето ремек-дело. Тоа е деликатно толку и магично. Класик кој зрачи со креативност.

Чекор 18: Заврзете јазол во квадратчето за капчиња

Последниот допир, или врзување, е да го повлечете крајот на конецот и да го врзете јазолот над квадратот што го создаден.

Чекор 19: Користете го квадратчето за капчиња како подметнувач

Ќе откриете дека вашата работа со капчиња е многу разновидна. види како јасДали добро го користев како подметач?

Исто така, капчињата се перат во машина и се користат повторно, што е многу важна точка за одржливоста.

Чекор 20: Сега со мали украсни предмети

Постојат многу начини да го декорирате вашиот дом користејќи класични капчиња квадрати. Искористете ја вашата креативност и злоупотребете го целиот шарм на ова парче во вашиот дом!

Ви се допаѓа идејата? Проверете ги овие персонализирани рачно изработени идеи за подароци сега и инспирирајте се уште повеќе!

Дали веќе знаевте како да капете квадрат?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.