Како да направите арома за соба од камилица + Совети за добро спиење

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Придобивките од чајот од камилица за подобар сон се добро познати, зошто да не го искористите за парфемирање на вашата спална соба? Во овој туторијал „Направи сами“, ќе видиме како да направите релаксирачки освежувач за да ги испрскате постелнината и завесите во вашата спална соба, како и неколку совети кои ќе ви помогнат да се опуштите кога одите на спиење. Оваа подготовка можете да ја замислите како ритуал пред спиење. Ставете релаксирачка музика додека го правите ова и почнете да го смирувате умот и да се опуштите, ослободувајќи се од загрижувачките мисли. Бидете присутни и уживајте во добар сон.

Чекор 1: Купете ги вашите состојки

За ова упатство, најдобро е да купите цвеќиња од камилица наместо чај од камилица во супермаркет за да се осигурате дека купувате квалитетен производ. Употребата на алкохол не е задолжителна, но помага да се исуши побрзо бидејќи алкохолот полесно испарува, со што парфемот се задржува во ткаенината.

Чекор 2: Како да направите чај од камилица

За овој рецепт правиме силен чај од камилица. Наполнете ја цедалката за чај со цветовите од камилица. Ако немате инфузија за чај, можете да користите превиткана газа и парче врвка за да направите импровизирана кесичка чај. Во котел зовријте вода и прелијте ги цветовите од камилица. Оставете го да отстои додека водата не се излади.

Исто така види: Цвет од хартија сам

Чекор 3: Ставете ја во шишеспреј

Сијте го чајот од камилица во шише со распрскувач и додадете го алкохолот. Измешајте ги заедно за да создадете домашен освежувач на воздухот. Подгответе го во мали серии за да не ја изгубите неговата ефикасност. Толку е лесен и брз за подготовка, што можете да го правите секој ден.

Исто така види: Како да направите бонсаи дрво

Чекор 4: Како да спиете подобро

Попрскајте ја постелнината со чај од камилица. Можете исто така да го испрскате на завесите во спалната соба за да го подобрите нејзиниот ефект. Смирувачките ефекти на мирисот на камилица делуваат на нервниот систем, помагајќи да се опуштите. Можете да користите и лаванда, но мирисот ми е прејак, па повеќе сакам камилица. Други работи кои ќе ви помогнат да спиете и да ја намалите анксиозноста се: да го ставите телефонот на тивко за да не ве вознемируваат кога речиси спиете и правите вежби за дишење. Бројте додека дишете, вдишувајќи 4 секунди, држете 4 секунди и издишувајте 6 секунди. Гарантирам дека овие два совети ќе го променат начинот на кој спиете и ќе ви помогнат да го намалите стресот и анксиозноста.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.